Felietony

Kupiłem radio cyfrowe – zdecydowanie warto

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

100

Cyfryzację telewizji mamy już dawno za sobą, przed nami jeszcze cyfryzacja radia. Na razie prym w tym wiedzie nasz publiczny wydawca, komercyjne stacje jeszcze o tym nie myślą (przedostatnie pytanie). A szkoda, bo jest jeszcze wielu maniaków tradycyjnych rozgłośni FM, do których się zaliczam i ni...

Cyfryzację telewizji mamy już dawno za sobą, przed nami jeszcze cyfryzacja radia. Na razie prym w tym wiedzie nasz publiczny wydawca, komercyjne stacje jeszcze o tym nie myślą (przedostatnie pytanie).

A szkoda, bo jest jeszcze wielu maniaków tradycyjnych rozgłośni FM, do których się zaliczam i nie uważam, aby usługi streamingowe czy radiostacje internetowe można porównywać w jakikolwiek sposób do stacji FM.

Kwestia ceny i konieczności wymiany odbiornika już nie jest tak istotna jak na samym początku. Swój odbiornik kupiłem za nieco ponad 200 zł. Nie jest to stereo, jednak przyjemnie dla ucha gra, dodatkowe atrakcje w brzmieniu daje mały głośnik basowy na spodzie obudowy. Poza tym, za tę cenę można go potraktować jako przystawkę do już posiadanego sprzętu/wieży i podłączyć radio do niego zwykłym kablem audio ze złączami jack 3,5 mm. A kto nie ma takiego wejścia, można skorzystać z dodatkowych głośników czy słuchawek.

Co do samych stacji radiowych nie ma żadnych zakłóceń, dźwięk jest czysty i sprawia wrażenie przestrzennego. W tym odbiorniku są również analogowe rozgłośnie i różnica w jakości dźwięku jest nieporównywalna.

Wybór stacji nadających w Polsce w DAB+ nie jest co prawda porażający, ale dostępna paczka rozgłośni jest wystarczająca i każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście słucham na zmianę „trójki” i „czwórki” dla radia mówiono-grającego, a przełączam na Radio Rytm, gdy mam ochotę posłuchać jedynie muzyki.

Jeśli ktoś zastanawia się własnie nad zakupem takiego radioodbiornika, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto. Może jeszcze nie te z wyższej półki, których cena zaczyna się od 1k zł, zwłaszcza jeśli już macie jakiś zestaw muzyczny w domu, ale w przedziale 200-300 zł, można już znaleźć odpowiedni sprzęt obsługujący DAB+, który można podłączyć do już posiadanego, albo zwyczajnie postawić w kuchni, przy łóżku, w biurze czy innym pomieszczeniu, gdzie zazwyczaj słuchacie radia.

Pełny zasięg w Polsce radio cyfrowego planowany jest na 2020, aktualną dostępność w Waszej lokalizacji możecie sprawdzić pod tym adresem. Jeśli macie jakieś pytania, odnośnie tego konkretnie odbiornika z wpisu, zapraszam do komentarzy - chętnie odpowiem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot