Chrome

Ktoś tu mocno zaspał z tą funkcją dla Chrome OS

Tomasz Popielarczyk
Ktoś tu mocno zaspał z tą funkcją dla Chrome OS
10

Trudno mi uwierzyć, że do tej pory na Chromebooku nie można było zapisywać plików w trybie MTP. Co prawda spotkałem się wcześniej z tym ograniczeniem przy okazji któregoś z testów smartfona, ale nie przywiązałem do niego większej wady (zrzuciłem to na karb jakiegoś błędu lub blokady). Tymczasem okaz...

Trudno mi uwierzyć, że do tej pory na Chromebooku nie można było zapisywać plików w trybie MTP. Co prawda spotkałem się wcześniej z tym ograniczeniem przy okazji któregoś z testów smartfona, ale nie przywiązałem do niego większej wady (zrzuciłem to na karb jakiegoś błędu lub blokady). Tymczasem okazuje się, ze faktycznie tak było. Ale już niedługo.

MTP, a więc tryb pracy urządzenia multimedialnego to właściwie standardowa obok PTP (trybu pracy jako aparat) opcja nawiązania łączności przewodowej (po kabelku USB) między komputerem i naszym smartfonem. Trudno uwierzyć, ale do tej pory Chrome OS sobie z tym po prostu nie radził. Oczywiście smartfona mogliśmy podłączyć, zrzucić z niego zdjęcia, dokumenty i zrzuty ekranu, ale na tym nasze możliwości się kończyły.

Chromebooki zwyczajnie nie potrafiły w trybie MTP zapisywać plików w pamięci podłączonych urządzeń. To głupie, że nikt o tym nie pomyślał. Czym kierowali się inżynierowie Google'a implementując tylko zapisywanie? Na szczęście ktoś wraca po rozum do głowy, bo flaga dotycząca rozszerzenia obsługi MTP w Chrome pojawiła się już w planach i ma zadebiutować wraz z jedną z nadchodzących aktualizacji. Którą? Tego oczywiście nie wiemy.

Ta dziwna sytuacja uzmysławia mi, jak bardzo ograniczoną platformą jest ciągle Chrome OS. Objawia się to właśnie w takich detalach, które w określonych sytuacjach mogą być niesamowicie frustrujące. Tym samym powstaje pewien dysonans, bo z jednej strony Chromebooki dostają Google Now, uruchamiając aplikacje z Androida, a z drugiej nie radzą sobie z tak elementarnymi kwestiami, jak zapisywanie plików w pamięci wewnętrznej smartfonów czy tabletów z Androidem. Czasami nie rozumiem toku rozumowania Google'a.

Z drugiej strony, pamiętacie kiedy ostatnio zapisywaliście pliki w pamięci telefonu z Androidem? Może to ja po prostu za dużo wymagam?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu