Mobile

Kto na europejskim rynku telekomunikacyjnym rejestruje najwięcej patentów? Chińczycy

Tomasz Popielarczyk
Kto na europejskim rynku telekomunikacyjnym rejestruje najwięcej patentów? Chińczycy
Reklama

W Chinach tylko kopiują zachodnie rozwiązania i technologie? Bynajmniej. Są firmy, które inwestują w innowacje, czego widać efekty.

Europejski Urząd Patentowy (EPO) opublikował raport, z którego wynika, że drugi raz z rzędu to chiński Huawei zarejestrował w Europie najwięcej patentów w dziedzinie komunikacji cyfrowej. Łączna liczba przyjętych wniosków o zarejestrowanie technologii wyniosła 1197. Tym sposobem Chińczycy wyprzedzili swoich największych konkurentów w tym segmencie: Qualcomma i Ericssona.

Reklama

Huawei w swoich europejskich placówkach badawczych zatrudnia ponad 1,9 tys. osób. Idzie to w parze z coraz większymi inwestycjami w rozwój oraz badania. Każdego roku na ten cel przeznaczane jest 10 proc. przychodów. Wobec tego nie powinno raczej dziwić, że Chińczycy zabiegają o to, by chronić swoje technologie przed konkurencją. Przekłada się to na imponującą liczbę rejestrowanych każdego roku patentów.


Warto też dodać, że ogólna liczba patentów rejestrowanych w EPO z roku na rok rośnie. W skali roku dynamika wzrostu na tym polu wynosi 4,8 proc. Jak łatwo się domyślić, Europejski Urząd Patentowy notuje rekordowe liczby zgłoszeń. Jeżeli spojrzymy na te liczby całościowo, to firmą, która w 2015 roku zarejestrowała najwięcej patentów w Europie był... Philips (2402). Drugie miejsce zajmuje Samsung z liczbą 2366, a trzecie LG. Huawei w tym roku zanotował na tym polu awans i obecnie zajmuje czwarte miejsce z 1953 patentami (tymi z dziedziny komunikacji cyfrowej + innych kategorii) - tuż za podium.


Jakie branże pod tym względem rozwijają się najszybciej? Pierwsze miejsce zajmuje medycyna (12 474 zarejestrowanych patentów), która w skali roku urosła o 11 proc. Na drugim znajduje się branża komunikacji cyfrowej (10 762) - wzrost o 3,2 proc. Trzecie to technologie komputerowe (10 549), które urosły o 7,8 proc. Spada natomiast liczba rejestrowanych patentów związanych z energetyką oraz transportem. Pełną treść raportu możecie znaleźć na oficjalnej stronie EPO.

Czy na tej podstawie można wtyciągać jakieś odważne wnioski? Na pewno byłby ostrożny w ilościowym traktowaniu patentów, bo na dobrą sprawę nie wiemy, czego mogą one dotyczyć - patent patentowi jest nierówny. Dowodzi to jedna pewnym trendom - chiński gigant zaznacza swoją obecność na ogromnej liczbie płaszczyzn. A trzeba zaznaczyć, że pozycja Huawei w segmencie telekomunikacyjnym jest o wiele mocniejsza niż na rynku konsumenckim. Nie zdziwię się, jeśli za kilka(naście) lat to właśnie oni będą liderami innowacyjności i zaczną wyznaczać trendy.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama