2

Polski thriller, jakiego jeszcze nie było – relacja z planu Kruka, nowego serialu Canal+

Ramówka polskiej telewizji ma się coraz lepiej. Zmiana odbywa się głównie za sprawą kanałów premium, które nareszcie kroczą ścieżką wytyczoną przez odpowiedników zza oceanu. Już teraz trwają prace nad dwoma nowymi serialami Canal+, których zapowiedź pojawiła się przed kilkoma tygodniami. Byłem na planie pierwszego z nich – serialu „Kruk. Szepty slychac po zmroku”  - który zadebiutuje już wiosną 2018.

Gdzie rozgrywa się akcja serialu „Kruk”?

„Kruk. Szepty słychać po zmroku”

Polska jest tak zróżnicowanym pod względem geograficznym krajem, że ciągłe ukazywanie w telewizji tych samych lokalizacji drażni widzów. Wataha zabrała nas w Bieszczady, zaś Belfer pozwolił pokazać niewielkie miasteczko o nazwie Dobrowice. Dokąd wybierzemy się z Adamem Krukiem, policjantem z łódzkiej komendy? Pierwszą z miejscowości już zdradziłem – to właśnie Łódź będzie punktem wyjścia do historii napisanej przez Jakuba Korolczuka, odpowiedzialnego między innymi za scenariusz do Życie po życiu (After Life). Docelową lokacją będzie jednak Podlasie – Białystok i jego okolice.

Recenzja dwóch pierwszych odcinków serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”

Sprawa zaginięcia młodego chłopca będzie przyczynkiem do pojawienia się Kruka w jego rodzinnym mieście. Delegacja głównego bohatera na Podlasie nie będzie dziełem przypadku, składa się na to wiele spraw, choć nie o wszystkich sam scenarzysta oraz aktorzy chcieli rozmawiać podczas mojej wizyty na planie serialu. Canal+ trzyma karty bardzo, bardzo blisko siebie nie chcąc, by choć ułamek tajemnicy został ujawniony. Na oczach dziennikarzy kręcona była jedna ze scen, o której oczywiście napisać mi nie wolno, ale to, co mogę powiedzieć już teraz, to to jak bardzo podoba mi się budowana wokół serialu i w samej produkcji atmosfera. Wszyscy członkowie załogi są nią przesiąknięci – można tylko żałować, że mogli zdradzić tak niewiele.

Co? Jak? Dlaczego? Odpowiada Jakub Korolczuk – scenarzysta „Kruka”

Zanim przejdziemy do postaci, z którymi zapoznamy się dopiero wiosną przyszłego roku, warto nadać kontekst wielu aspektom serialu „Kruk.Szepty słychać po zmroku”. Niezwykle zależało na tym scenarzyście, Jakubowi Korolczukowi, dla którego jest to pierwszy sprawdzian tego typu. A droga do napisania ostatniego zdania scenariusza serialu nie była łatwa – wszystko rozpoczęło się od fabuły, która powstawała przez około 3-4 lata. Przez cały czas dla Korolczuka najważniejszy był główny bohater – trudno nie odnieść wrażenia, że to właśnie on definiuje całą produkcję, skoro tytuł serialu brzmi tak samo jak nazwisko postaci. Podlasie, skąd pochodzi, ma pozwolić na wprowadzenie aury tajemniczości i mrocznego, gęstego klimatu.


Kim jest Adam Kruk?

To właśnie tamten region słynie z natury nieskażonej ręką człowieka i jest miejscem, gdzie spotkać można szeptuchy – swego rodzaju znachorki łączące w swoich działaniach medycynę i parapsychologię oraz zielarstwo. Dlaczego to wszystko jest tak istotne? Adam Kruk wie jak wykonywać swoją robotę i należy do policyjnej czołówki, ale niczym cień ciągną się za nim niezałatwione sprawy, a do Podlasia wracać nie chce. Gdy tam trafia, zakres jego “obowiązków” poszerza się, gdyż jest zmuszony zmierzyć się z problemem, od którego chciał uciec. Sprawa, z którą nigdy się nie uporał, a która wpłynęła na jego dorosłe życie. Cezary Łukaszewicz, który wciela się w postać przyjaciela Kruka, dodaje, że jego bohater zna się z Krukiem od dzieciństwa, a teraz ich ścieżki ponownie się przetną i będą wspólnie pracować nad sprawą.

Na scenariusz fabuły składało się ponad 110 stron, lecz drugie tyle zajęły notatki rozwijające niektóre postaci i wydarzenia. Zanim projekt trafił w ręce Canal+ Korolczuk spotkał się z Piotrem Dzięciołem, pod którego namową Jakub przygotował scenariusz serialu. Gdy serial trafił pod skrzydła Canal+ i reżysera Macieja Pieprzycy, całość nabrała nowych kształtów czego efektem jest 6 odcinków trwających około 50 minut każdy. „Kruk. Szepty slychac po zmroku”  będzie też mieć coś w sobie ze skandynawskich kryminałów, których miłośnikiem jest Mariusz Jakus grający rolę policjanta z Białegostoku, któremu przyjdzie współpracować i rywalizować jednocześnie z Adamem Krukiem. Jakus przyznaje, że takich produkcji w Polsce często nie widujemy i właśnie to czyni serial „Kruk.Szepty slychac po zmroku” wyjątkowym.

Mroczny thriller w polskim wykonaniu – premiera „Kruka” już wiosną 2018

O strudzonych i zmęczonych życiem policjantach miewaliśmy całe mnóstwo filmów i seriali. Szczegóły fabuły serialu „Kruk.Szepty slychac po zmroku” pozostają tajemnicą, ale wszyscy moi rozmówcy zaznaczali, jak dobrze udało się wywołać gęsty i mroczny klimat już na kartach scenariusza. Nie widziałem go na własne oczy, więc musimy wierzyć ekipie na słowo – nam pozostaje jedynie liczyć na to, że zespół zdoła przenieść go na ekrany.

Według wcześniejszych zapowiedzi serial prawdopodobnie zostanie wyemitowany w rozdzielczości 4K, na co pozwoli nowy dekoder nc+.