Polska

KRRiT podtrzymała swoje stanowisko w sprawie zasady must carry/must offer z pewnym ustępstwem

Grzegorz Ułan
KRRiT podtrzymała swoje stanowisko w sprawie zasady must carry/must offer z pewnym ustępstwem
11

Co oznacza, że nadawcy podstawowych kanałów, które niegdyś nadawane były analogowo, nadal muszą nieodpłatnie udostępniać sygnał telewizyjny operatorom, którzy rozprowadzają go obecnie w internecie. Chodzi o kanały TVP, TVN, Polsatu i TV Puls, których sygnał rozprowadza obecnie za darmo w sieci i na urządzeniach mobilnych WP Pilot.

Co zostało zmienione?

Jest jednak pewne ustępstwo KRRiT, które będzie bardziej chronić tych nadawców wyznaczonych, ale najpierw przytoczę Wam interpretację art. 43a ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, którą otrzymaliśmy od prawnika Maksymiliana Bergtraum:

Zgodnie z przepisami ustawy o Radiofonii i Telewizji, nadawcy określonych programów telewizyjnych, w tym właśnie TVP, TVN i Polsatu, mają obowiązek udzielenia operatorom rozprowadzającym programy nieodpłatnego do nich dostępu. Jeżeli nadawca obowiązku tego nie wypełnia, Przewodniczący KRRiT wzywa nadawcę do udostępnienia operatorowi programu. Jest to obowiązek ściśle skorelowany z kolejną zasadą, która mówi że operator ma obowiązek oferować i rozprowadzać program, który został mu nieodpłatnie udostępniony. Jest to tzw. zasada must carry/must offer, która ma na celu umożliwienie jak największej liczbie obywateli szerokiego dostępu do określonych kanałów telewizyjnych.

I to się nie zmienia, nadal nadawcy są zobowiązani udostępniać swój sygnał, ale od teraz nie będzie już takiej samowolki jak dotychczas, a mianowicie operatorzy tacy będą musieli uzyskać wyraźną zgodę od nadawcy na rozprowadzanie sygnału, na przykład poprzez podpisanie umowy. Ma to celu zmuszenie operatorów do respektowania nabytych praw nadawców.

Stąd też ostatnie negocjacje WP i TVP, związane z nabytymi prawami przez TVP do transmisji meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które niebawem rozpoczną się w Rosji. Na ten czas WP usunęła kanały TVP i nie będą już dostępne poprzez aplikację WP Pilot do czasu zakończenia mundialu, czyli do 16 lipca 2018 roku.

Z całością stanowiska Przewodniczącego KRRiT możecie zapoznać się pod tym linkiem (pdf).

Photo: RasulovS/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu