Mobile

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna już w aplikacji mobilnej

Grzegorz Ułan
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna już w aplikacji mobilnej
7

O tej inicjatywie Policji pisałem Wam rok temu, kiedy udostępniono ten projekt w wersji przeglądarkowej. W dużym skrócie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to miejsce, gdzie obywatele mogą zgłaszać różnego typu akty wandalizmu, spożywanie napojów alkoholowych, nieprawidłowe oznaczenia drogi czy znęcanie się nad zwierzętami.

Naniesione są tam również zgłoszenia zaciągnięte z policyjnych systemów informatycznych. Zgłoszeń tych jest mnóstwo, widać obywatelom przypadł pomysł do gustu. Najczęściej są to zdarzenia drogowe, ale też przypadki spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy nawet grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją.

Pomysł miał jednak jedną zasadniczą wadę. Mapa i nanoszenie zdarzeń dostępne były przez przeglądarkę. To sprawiało na pewno problem przy dodawaniu zgłoszeń. Jeśli robiliśmy to na komputerze, już po powrocie do domu, mógł być problem ze wskazaniem dokładnej lokalizacji zdarzenia.

Wprawdzie można to zrobić też przez mobilną przeglądarkę, ale nie działa lokalizacja, trzeba ręcznie wskazać dokładne miejsce, ani nie można dodać zdjęcia.

Na szczęście od teraz mapa będzie dostępna w mobilnej aplikacji Geoportal Mobile, którą możecie pobrać z App Store i Google Play.

Aplikacja wskazuje nam naszą lokalizację, możemy dodać swoje zgłoszenie, dokładnie opisać i opatrzyć je zdjęciem bezpośrednio w miejscu zdarzenia. To znacznie wzbogaca ten projekt i czyni go bardziej przydatnym, a do tego wygodnym w obsłudze.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 14 września 2016 roku. Obecnie aplikacja ta dostępna jest również na telefon. Użytkownicy pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdą w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dodatkowo, od lipca tego roku podczas nanoszenia zagrożenia możliwe jest m.in. wprowadzanie krótkiego opisu, a także dołączanie plików np. zdjęć.

Policja przypomina na swojej stronie, że naniesione na mapę zagrożenia, wywołają odpowiednią reakcję Policji, więc należy zgłaszać rzeczywiste zdarzenia i nie zapominać o zdrowym rozsądku. Trochę nie rozumiem tylko tego ograniczenia, niemniej jest zastosowane w tym rozwiązaniu - z jednego komputera lub telefonu, możemy dodać tylko jedno zgłoszenie na dobę.

Oprócz mapy znalazłem tam jeszcze jedną przydatną funkcję, a mianowicie opcję dodania numeru ICE (In Case of Emergency), o czym również przypomina Policja, że numer taki może uratować życie.

ICE to skrót od angielskiego zwrotu In Case of Emergency (w nagłym wypadku). Pod tym hasłem (jako kontakt) należy zapisać w telefonach komórkowych numer do osoby, która zna naszą grupę krwi, wie na co chorowaliśmy czy chorujemy, jakie przyjmujemy leki, bądź posiada jakiekolwiek informacje o naszym stanie zdrowia. Pomysł jest łatwy w realizacji i nic nie kosztuje. Ten kod, wpisany w telefon, ułatwia pracę służbom ratowniczym i może uratować nam życie.

Numer ten możemy zapisać w ustawieniach aplikacji, wywołać go można jednym przyciskiem w aplikacji, który uruchomi już gotową do wysłania wiadomość z naszą lokalizacją.

Przeglądarkową wersję mapy KMZB znajdziecie pod tym adresem, a aplikację mobilną z funkcją dodawania zgłoszeń możecie pobrać z App Store i Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu