Felietony

Koszule flanelowe z wieszaków - dzisiaj dzień programisty!

MS
Maciej Sikorski

Fan nowych technologii, ale nie gadżeciarz. Zainte...

34

Przyznam, że nie wiem, czego powinno się Wam życzyć w dniu Waszego święta zawodowego. Odwołam się oczywiście do zdrowia i zasobnego portfela, satysfakcji z pracy oraz nieustannego rozwoju, pokonywania kolejnych granic, ale branżowych życzeń nie złożę, bo nie potrafię. Mam nadzieję, że ktoś coś podpo...

Przyznam, że nie wiem, czego powinno się Wam życzyć w dniu Waszego święta zawodowego. Odwołam się oczywiście do zdrowia i zasobnego portfela, satysfakcji z pracy oraz nieustannego rozwoju, pokonywania kolejnych granic, ale branżowych życzeń nie złożę, bo nie potrafię. Mam nadzieję, że ktoś coś podpowie i pomoże. A komu życzymy? Programistom!

13 września. 256 (2 do potęgi 8) dzień roku. Programiści obchodzą swoje święto. Niektórzy nawet z przytupem - w Rosji jest to oficjalne święto. Odpowiedni ukaz podpisał w roku 2009 ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew. Nie była to oczywisćie jego inicjatywa (chociaż powszechnie wiadomo, że to gadżeciarz zainteresowany elektroniką oraz IT). Pomysł wyszedł od ludzi z branży, oddolnie. Sprawa klarowała się kilka lat, ale w końcu udało się dotrzeć do celu. Ma ona oczywisćie symboliczne znaczenie, ale skoro swój dzień mogą mieć przedstawiciele innych zawodów, to czemu nie programista, który dzisiaj w poważnym stopniu kreuje nasz świat, coraz więcej elementów otaczającej nas rzeczywistości?

Ów 13 września to bez wątpienia ciekawy wybór, dość oczywisty, ale dowiedziałem się, że programiści, ludzie związani z nowymi technologiami, entuzjaści, wskazują też na przynajmniej dwie inne ważne daty. Pierwszą jest 10 grudnia. Tego dnia w roku 1815 na świat przyszła Augusta Ada King, hrabina Lovelace. Uważa się ją za pierwszego w historii programistę. Postać intrygująca i z pewnością poświęcę jej więcej uwagi na AW - jeśli nie w kalendarium, to w osobnym wpisie.

Kolejna data to 4 kwietnia (błąd 404). 4 kwietnia Kościół katolicki wspomina Izydora z Sewilli. Co ma wspólnego z nowymi technologiami, komputerami i programistami? Ma - to patron informatyków, Internetu i jego użytkowników. Porada z nauk św. Izydora?

Ucz się, jak gdybyś miał żyć wiecznie, żyj – jak gdybyś miał umrzeć jutro.[źródło]

Aby świętować z razem z Wami, programistami, postanowiłem wyciągnąć z czeluści szafy elegancką koszulę flanelową (grafika tytułowa), maksymalnie ją wymiąć, ubrać, zamówić pizzę i dokonać konsumpcji nad klawiaturą. Zajrzę na jakieś ciekawe forum z dowcipami dla informatyków, zaproszę kolegów i sypnę świeżym żartem z rękawa koszuli. Nadal flanelowej, w czerwono-czarną kratę. Szykuje się udana sobota. Pełen profesjonalizm.

Oczywiście żartuję i mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Z zawodowymi mitami trzeba walczyć, bo jeszcze ktoś z zewnątrz pomyśli, że to prawda ;) Drogie Panie Programistki, Drodzy Panowie Programiści - mam nadzieję, że dobrze się bawicie w swojej pracy, że jest kreatywnie i z pasją. Oby szeroki świat o Was usłyszał i zapamiętał na lata. Wtedy i ja będę miał o czym pisać...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: