Ciekawostki

Koszty życia w Polsce i innych krajach europejskich na przykładzie użytkowników Revolut

GU
Grzegorz Ułan
24

Popularność Revolut rośnie w Polsce w zawrotnym tempie, podobnie jak w innych krajach. To doskonała baza do analizy, więc nie sposób tego nie wykorzystać i zbadać, jak użytkownicy aplikacji w różnych krajach wykorzystują zgromadzone środki.

Aktualnie Revolut w całej Europie ma 2,8 mln klientów (w Polsce 200 tysięcy klientów zdobytych w rok), którzy zrealizowali już 200 milionów transakcji na kwotę 27 mld dolarów. Udało się już nawet rozbić użytkowników na poszczególne miasta, przedstawiciele Revolut zdradzają, że w Londynie mają już 280 tysięcy klientów, w Paryżu 55 tysięcy, w Dublinie z kolei 29 tysięcy. O tysiąc mniej, czyli 28 tysięcy w Warszawie, ponad 10 tysięcy w Krakowie, a 8 tysięcy we Wrocławiu.

Analizując przepływy pieniędzy ponoszone wyłącznie z pomocą Revolut, udało się porównać pensje w poszczególnych krajach z kosztami transportu, jedzenia oraz kosztów wynajmu mieszkania w europejskich stolicach.

Karol Sadaj, Country Manager Revolut w Polsce:

Revolut, niezależnie od kraju i miejsca zamieszkania, służy generowaniu oszczędności i zwiększaniu bezpieczeństwa codziennych transakcji. Dzięki temu, że coraz więcej użytkowników Revolut używa go jako podstawowej karty płatniczej, możemy analizować coraz dokładniejsze dane. Każdy rynek jest inny i ma swoje potrzeby. Chcemy je dobrze poznać. Liczymy, że liczba osób zasilających pensją swoje konto w Revolut zwiększy się już niebawem, wraz z wprowadzeniem polskich numerów kont IBAN, to bardzo ułatwi proces.

Zacznijmy oczywiście od porównania zarobków. Największe pensje (kwoty netto) wpływają na konta klientów w Szwajcarii - 14 259,00 zł, a najniższe w Bułgarii - 1 974,00 zł.

Revolut wymienia jeszcze najwyższe zarobki w następujących krajach:

  • Dania 14 014,00 zł
  • Szwecja 11 092,00 zł
  • Finlandia - 10 830,00 zł

Od 9 do 10 tysięcy zł wpływa na konta użytkowników Revolut w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi natomiast o kraje z naszego regionu, „załapały” się dopiero do trzeciej dziesiątki krajów europejskich:

  • 22 miejsce Czechy - 3 768,00 zł
  • 24 miejsce Polska - 3 385,00 zł
  • 28 miejsce Węgry - 2 740,00 zł

Gdzie jest najdroższy transport publiczny w Europie? Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii, użytkownicy Revolut w tym kraju na transport wydają co miesiąc średnio 655,00 zł (7% zarobków), w Polsce z kolei jest to kilkukrotnie mniej, bo 136 zł (4% zarobków). Taniej niż w Polsce jest tylko w Rumunii i Bułgarii.

W przypadku produktów spożywczych wyszły dość niskie kwoty, prawdopodobnie więc użytkownicy Revolut rzadziej płacą za nie przy wykorzystaniu tej aplikacji, a częściej gotówką lub innymi bezgotówkowymi sposobami. Na 37 krajów najmniej na jedzenie wydają Polacy, średnio miesięcznie 388,00 zł miesięcznie, więcej wydaje się w Bułgarii 674,00 zł (25 miejsce). Natomiast najwięcej wydają Szwajcarzy - 1 091,00 zł i Brytyjczycy - 999,00 zł.

Na koniec zerknijmy na koszty wynajmu mieszkania, to często znacząca część zarobków. Widać to na poniższym wykresie - w większości stolic poszczególnych krajów ceny wynajmu podobne są do miesięcznych wpływów pensji, więc w wielu przypadkach nie stać na nie klientów Revolut w pojedynkę.

Najdroższy jest tu Londyn z kosztem wynajmu na poziomie 10 471,00 zł, znacznie taniej jest w Berlinie przy niewiele niższych zarobkach - 4 254,00 zł. W Warszawie natomiast średni czynsz wynosi 3 099,00 zł, a u naszych południowych sąsiadów w Pradze - 3 240,00 zł, to jest odpowiednio 29 i 27 miejsce na 37 europejskich stolic. Najtaniej z kolei jest w Wilnie, Budapeszcie i Sofii.

Źródło: inf. prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: