Felietony

Konto Samsung - najciekawsze funkcje, model działania, plany abonamentowe

Dawid Pacholczyk
Konto Samsung - najciekawsze funkcje, model działania, plany abonamentowe
17

Czym jest konto Samsung? Do czego ono służy i czy Ty go potrzebujesz? W tym artykule postaram się przybliżyć ten produkt i odpowiedzieć na kluczowe pytania. 

Konto Samsung stało się nieodłącznym elementem wszystkich urządzeń koreańskiego producenta. Osobiście przez lata je całkowicie ignorowałem, jednak z czasem wokół Samsung Account powstała cała masa ciekawych usług, które sprawiły, że stało się ono wartościowym dodatkiem do naszego cyfrowego życia.

Konto Samsung, czyli miejsce, gdzie spotykają się dane

Apple i Google dobitnie pokazali, że to ekosystem odróżnia małych od dużych graczy. Nic więc dziwnego, że każdy kto chce zawojować coś na rynku wearables czy smartfonów próbuje stworzyć własne podwórko.

Konto Samsung to odpowiedź koreańskiego producenta na działania Google. Warto pamiętać, że Samsung ma w swoim posiadaniu system mobilny Tizen, który obecnie jest używany w ich inteligentnych urządzeniach od TV po smartwatche. Telefony z wiadomych przyczyn sobie odpuścili. Nie mniej jednak zalążek solidnego i spójnego ekosystemu powstał i może on wnosić wartość w nasze codzienne przygody z urządzeniami „smart”.

Konto Samsung to przede wszystkim miejsce zbierające kluczowe dane dla użytkowników. Jako że przez lata byłem stabilnym i wiernym użytkownikiem ich telefonów, aplikacji i urządzeń to trzeba przyznać, że zebrali o mnie sporo danych. Dostępy do witryn i aplikacji, dane na temat zdrowia i moich aktywności sportowych, wykorzystanie Bixby. To wszystko miejsca, które konto Samsung agreguje i dystrybuuje wszędzie tam, gdzie z niego korzystamy.

W jakich sytuacjach przyda Wam się Konto Samsung?

Nie da się ukryć, że to konto zyskuje najwięcej, gdy korzystamy z urządzeń tego producenta. Jak w przypadku większości ekosystemów znacząco skraca czas potrzebny, aby np. dostosować nasz smartfon do codziennych wyzwań. Jednak obecnie Samsung Account wykracza mocno poza koreańskie smartfony. Poniżej znajdziecie listę obszarów, w których Samsung Account daje nam najwięcej.

Konto Samsung + Samsung Members

Samsung Members to ciekawe połączenie platformy promocyjnej z forum tematycznym. Ten program zrzeszający fanów koreańskich gadżetów dużo zyskuje podczas logowania za pomocą Samsung Account. Możemy:

  • Analizować nasze urządzenie wysyłając dane z telefonu do diagnozy oraz zgłosić usterkę
  • Wymieniać się spostrzeżeniami z innymi użytkownikami
  • Uzyskać informacje o aktualnie trwających promocjach. Często trafiają się specjalne okazje dla posiadaczy urządzeń Samsunga

Konto Samsung + Samsung Galaxy Store

Kiedyś Samsung chciał mieć własny sklep z własnymi aplikacjami. Zauważyli jednak, że na dłuższą metę nie zdaje to egzaminu. Oczywiście Samsung Galaxy Store dalej istnieje i jest to w teorii, alternatywa do Google Play, która posiada znacznie mniejszą bazę apek, a co za tym idzie śmieci.

Nie zmienia to jednak faktu, że prawie wszystko co znajduje się w tym sklepie znajdziemy również w Google Play. Sklep Samsunga dostępny dzięki kontu Samsung należy raczej rozpatrywać jako narzędzie do personalizacji swojego urządzenia oraz miejsca z aplikacjami na smartwatche koreańskiego producenta.

Konto Samsung + Samsung Pass

Już o tym wspominałem więc nie będę się nadmiernie rozpisywał. Kiedy korzystałem ze smartfonów Samsunga to chyba była największa zaleta Samsung Account. Bardzo wygodne i dobrze zintegrowane narzędzie do zapisywania i synchronizowania haseł. Rozwiązanie dość bezpieczne, wymaga autoryzacji dwuetapowej z wykorzystaniem odcisku palca.

Konto Samsung + Samsung Health

Jedna z mocniej wykorzystywanych przeze mnie usług. Samsung Health bardzo dobrze synchronizuje dane na wszystkich urządzeniach za pośrednictwem naszego konta. Sama aplikacja też działa bardzo fajnie. Ma miły akcent społecznościowy, możliwość współzawodnictwa z naszymi znajomymi. O delikatną poprawę prosi się obszar kontroli tego co jemy, ale i tak jest dobrze.

Dodatkowo wspiera nas ciekawymi funkcjami i pozwala na wyszukiwanie naprawdę dobrych planów treningowych. Samsung Health to naprawdę kompleksowe rozwiązanie, które każdemu pomoże w codziennej aktywności.

Co jeszcze oferuje Konto Samsung?

Powyżej znajdują się moje ulubione usługi dostępne w ramach konta Samsung, jednak nie jest to wszystko.

Nie zapominajmy o Bixby, czyli dość słabym (moim zdaniem) podejściu do stworzenia własnego asystenta głosowego. Samsung bardzo silnie wciska go nam jak może, ale coś się nie może przyjąć. Pewnie dlatego, że mocno odbiega od możliwości jakie oferuje asystent Google.

Samsung Cloud, czyli chmura do przechowywania plików. Każdy posiadacz Samsung Account otrzymuje 5GB przestrzeni dyskowej za darmo. Jeśli ktoś potrzebuje więcej to oczywiście może dokupić. Nie doszukałem się tu jednak żadnej przewagi nad rozwiązaniami takimi jak Dropbox, Google Drive czy OneDrive.

Mocno promowane Secure Folder, czyli bezpieczny katalog, w ramach którego możemy przechowywać szczególnie wrażliwe dla nas dane. Dostęp do tego dysku wymaga dodatkowej autoryzacji

Nie zapominajmy też o takich rzeczach jak: Samsung VR, Notes, SmartTV czy SmartThings. Jak widać w ramach ekosystemu Samsung posiada sporo swoich usług, a wszystko spięte jest właśnie przez konto Samsung.

Konto Samsung czy tradycyjna chmura danych - oto główne różnice

Najczęstszym błędem jest porównanie Samsung Account do chmury. Samsung Cloud to przestrzeń dyskowa, która jest do naszej dyspozycji w wariancie darmowym i płatnym. Pozwala nam na przechowywanie plików i ich szybką synchronizację między urządzeniami. Narzędzi tego typu na rynku jest cała masa. Już wcześniej wspominałem o najpopularniejszej trójce, czyli Dropbox, Google Drive i Onedrive, oczywiście nie zapominajmy również o dysku w ramach iCloud.

Konto Samsung z kolei to element spinający wszystkie usługi Samsunga w ramach naszego konta. Zapewnia synchronizację kluczowych elementów, dostępy i ułatwia korzystanie z nich. Tak więc różnica jest ogromna!

Co ogólnie myślicie o koncie Samsunga? Korzystacie z niego?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu