Jakiś czas temu nagłaśnialiśmy sprawę sprzedawania na Allegro gier za grosze (czy właściwie danych dostępowych do współdzielonych kont). Okazuje się, że tak samo można sprzedawać konta premium na Spotify.
O sprawie donosi Niebezpiecznik, gdzie opublikowany został mail od jednego z czytelników. Dokonał on na Allegro zakupu konta premium na Spotify za zawrotną sumę 2,39 zł. Szybko okazało się, że dane dostępowe, jakie otrzymał pozwalają się na zalogowanie do cudzego konta: z zapisaną biblioteką muzyki, stworzonymi playlistami i innymi danymi. Na pytanie, czy może wymienić konto na inne, bo to jest kradzione, uzyskał dość oczywistą odpowiedź - nie.
Głupio by było napisać, że to jakaś nowość. Na Allegro od lat sprzedaje się konta premium do ogromnej liczby internetowych usług. Proceder ze Spotify, jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli firmy w Polsce, trwa już od ponad 2 lat. Trudno jednak oszacować, ile kont w tym czasie zostało sprzedanych. Patrząc na przytaczaną aukcję, gdzie na 113 sztuk sprzedano już 89, może to być naprawdę ogromna liczba.
Skąd pochodzą takie konta? Możliwości jest kilka. Mogą one być oczywiście kradzione - ktoś korzysta z wycieku danych lub włamuje się na profile, które potem sprzedaje w sieci. Mogą być też opłacane kradzionymi kartami kredytowymi - tu chyba wyjaśniać nie trzeba, bo podobny proceder ma miejsce również w przypadku gier. W zdecydowanej większości są to jednak konta współdzielone, a więc kilku(dziesięciu) użytkowników otrzymuje te same dane logowania i korzysta z usługi (na przemian lub w tym samym czasie - to już zależy od ograniczeń technicznych). Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Steama, kiedy to na Allegro trafiały również współdzielone konta. Za kilka złotych mogliśmy mieć topową produkcję - jedynym warunkiem było granie offline. Przy takiej ofercie nie opłaca się nawet szukać po internecie cracka...
Przy czym trudno mówić tutaj o byciu oszukanym, bo czy ktokolwiek o zdrowych zmysłach świadomie kupuje za dwa złote dostęp do usługi kosztującej normalnie piętnastokrotnie więcej i wierzy, że to legalne?
Jak mogliście przeczytać przy okazji mojego artykułu dotyczącego współdzielonych kont. Allegro nie może bez współpracy z poszkodowaną firmą usuwać takich aukcji. Jeżeli zatem nie otrzyma skargi od użytkownika lub Spotify, nie reaguje. Rozwiązaniem może być zatem właśnie zgłaszanie wszelkich takich przypadków. Spotify nie pozostaje bezczynne. Jak tłumaczy Przemysław Pluta odpowiedzialny za rozwój Spotify w Europie Środkowo-Wschodniej:
Jesteśmy świadomi tej sytuacji i współpracujemy z różnymi serwisami aukcyjnymi w Polsce, by tego typu oferty zniknęły z ich platform. Staramy się również przestrzegać przed zakupem kodów Spotify Premium pochodzących z niezatwierdzonych źródeł, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować, iż są w pełni bezpieczne i prawdziwe. Każdy użytkownik, pragnący pełnego dostępu do ulubionej muzyki w wysokiej jakości, może wykupić subskrypcję Spotify Premium poprzez stronę spotify.com, bądź zakupić kartę podarunkową Spotify u jednego z naszych sprzedawców. Pełna lista zatwierdzonych sprzedawców znajduje się na tej stronie: https://www.spotify.com/pl/gift-card/
Czy trzeba coś jeszcze dodawać? Po prostu nie bądźcie naiwni i nie łudźcie się, że nabywając w ten sposób dostęp do jakiejkolwiek usługi (czy to gry na Steam, czy konta premium na Spotify) robicie interes życia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu