Sprzęt

Konsola NVIDIA Shield z Androidem i 4K za jedyne 199 dolarów

29

Moda na set-top-boxy już odrobinę zelżała, ale NVIDIA nie zamierza rezygnować z rynku, który może okazać się ogromną szansą na zdobycie sporej rzeszy klientów. Właśnie dlatego zaprezentowana została konsola NVIDIA Shield oparta o system Google, a jej możliwości w porównaniu do ceny robią spore wraże...

Moda na set-top-boxy już odrobinę zelżała, ale NVIDIA nie zamierza rezygnować z rynku, który może okazać się ogromną szansą na zdobycie sporej rzeszy klientów. Właśnie dlatego zaprezentowana została konsola NVIDIA Shield oparta o system Google, a jej możliwości w porównaniu do ceny robią spore wrażenie.

W środku znalazł się oczywiście procesor NVIDII Tegra K1, który oferuje około dwukrotnie większa wydajność od Xboxa 360. Na tle konkurencyjnych przystawek do telewizorów produktowi NVIDII bliżej do konsoli, ale na pokładzie znalazł się Android TV - nowa platforma Google, która wydaje się czekać na swój moment. NVIDIA Shield jest też pierwszym urządzeniem tego typu wspierającym wideo o rozdzielczości 4K przy 60Hz, zaś streamowany materiał wideo z komputerów z kartami NVIDIA będzie maksymalnie oferował 1080p przy 60 klatkach na sekundę.

W zestawie z samą "Tarczą" otrzymujemy kontroler, nieco przypominający te od Xboxa. Użyjemy go nie tylko do gier stworzonych z myślą o Androidzie, ponieważ NVIDIA przygotowała także usługę streamingową Grid. Dzięki niej możemy zagrywać się w tytuły z innych platform - wśród nich dostępny jest między innymi Wiedźmin 3 czy Grid 2. Jakość obrazu przy takiej rozgrywce nie jest porównywalna do tego, co oferują komputery o najwyższych specyfikacjach, ale wszyscy bardzo dynamicznie działają na tym obszarze i NVIDIA widzi w nim spory potencjał dla swojej konsoli. By móc liczyć na grę w rozdzielczości 720p musimy dysponować łączem o prędkości od 5 do 10 Mbps. Pełne 1080p będzie wymagało łącza 30 Mbps i będzie dostępne w usłudze Grid+.

Dzięki wspomnianej obecności Anroid TV, na NVIDIA Shield znajdziemy sklep Google Play czy aplikację YouTube. Specjalna sekcja z grami będzie zawierała tytuły stworzone z myślą o sterowaniu za pomocą kontrolera. W momencie rozpoczęcia sprzedaży konsoli, do czego ma dojść w maju, w sklepie ma być już dostępnych około 50 tytułów dedykowanych "Tarczy". Podczas prezentacji można było zobaczyć specjalne, natywne wersje takich gier jak Doom 3: BFG Edition i Crysis 3. Cena wydaje się być nadzwyczaj atrakcyjna - 199 dolarów za urządzenie oferujące nie tylko aplikacje i gry z Androida, ale także pełnoprawne tytuły w specjalnych wersjach, bądź streamowane dzięki usłudze Grid, to naprawdę niewiele. Jestem bardzo ciekaw jaki wpływ na rynek będzie miał ten ruch NVIDII.

Pełna specyfikacja:

Procesor: NVIDIA Tegra X1 z 256-rdzeniowym procesorem graficznym Maxwell i 3 GB pamięci RAM
Funkcje wideo: Urządzenie obsługuje rozdzielczość 4K / UltraHD i płynności do 60 klatek na sekundę (obsługa standardów VP9, H265, H264)
Funkcje audio: Obsługa dźwięku w systemie 7.1 i 5.1 kanałów poprzez HDMI, Odtwarzanie dźwięku o częstotliwości próbkowania do 24-bitów/192kHz poprzez HDMI i USB
Pamięć masowa: 16GB
Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11ac 2x2 MIMO 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 4.1/BLE
Interfejsy: Gigabit Ethernet, HDMI 2.0, dwa gniazda USB 3.0 (Typ A)2, Micro-USB 2.0, Gniazdo MicroSD (obsługuje karty o pojemności do 128 GB), Odbiornik podczerwieni (zgodny z Logitech Harmony)
Funkcje do gier: Usługa strumieniowania NVIDIA GRID, NVIDIA GameStream™
Waga: 23 uncji / 654 g
Wysokość: 8,3 cala / 210mm
Szerokość: 5,1 cala / 130 mm
Grubość: 1,0 cal / 25mm

Zdjęcia: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu