Wikipedia zmienia zasady postępowania wobec toksycznych użytkowników – również redaktorów strony. Od tej pory osoby, które będą łamały regulamin, zostaną ukarane surowiej.
Koniec z toksycznością na Wikipedii, nieważne jak cenionym redaktorem jesteś
Na Wikipedii zmieni się sposób postępowania względem toksycznych użytkowników, w tym redaktorów stron. Na Wikipedii artykuły powstają własnie dzięki wspomnianym redaktorom. Społeczność buduje internetową encyklopedię, od lat mieniąc się jako wyjątkowo prężna siła. Niestety fakt, że ktoś chce poświęcić swój czas na rozwój Wikipedii automatycznie nie czyni go kimś w pełni tolerancyjnym czy po prostu szanującym zasady obowiązujące w danej społeczności. Szefostwo Wikipedii stwierdziło, że najwyższa pora, aby przerwać przymykanie oczu na takie sytuacje.
Wikipedia zawalczy z toksycznymi użytkownikami
Katherine Maher, szefowa Wikipedii, powiedziała, że chce, aby wszyscy pracowali nad zwiększeniem bezpieczeństwa na stronie. Na Wiki wszyscy powinni czuć się mile widziani, każda perspektywa powinna mieć znaczenie. Już od pewnego czasu wokół Wikipedii rośnie wiele głosów sprzeciwu. Społeczność oskarżono o nierówne traktowanie chociażby kobiet, których wkład jest kontestowany przez męską część serwisu. Dostało się również osobom transpłciowym, w stronę których wysyłano pogróżki. Redaktorzy zbyt często wycofują także zmiany wprowadzane przez danego użytkownika, co zmusza wolontariusza do powtórzenia całej pracy bez rozsądnego powodu podanego przez redaktora.
Zmiany powinny wejść w życie najpóźniej z końcem 2020 roku. Nowy regulamin sprawi, że osoby uznawane za toksyczne i łamiące zasady będą otrzymywały bany a nawet ograniczenia dostępu do Wikipedii. Fundacja Wikimedia ma również wyłożyć więcej zasobów na swój zespoł ds. Zaufania i bezpieczeństwa. Pojawi się w nim więcej pracowników i lepsze narzędzia szkoleniowe. Twórcy Wikipedii twierdzą, że ich celem jest rozwijanie zrównoważonych praktyk i narzędzi, które eliminują nękanie, toksyczność i nietykalność, promują integrację, kultywują dyskurs oraz chronią przed dezinformacją.
Wikipedia z roku na rok zyskuje zaufanie społeczeństwa. Jakiś czas temu YouTube zdecydował, że będzie podpierał się artykułami z Wikipedii, aby powstrzymywać konspiracyjne filmiki. Fundacja stara się, aby z roku na rok działać coraz sprawniej, otwierając się przede wszystkim na swoich użytkowników, którzy są najważniejszą częścią portalu. Wikipedia już dawno przestała być zlepkiem wymieszanych i niesprawdzonych informacji – o ile w ogóle kiedykolwiek można było tak o niej powiedzieć. Wiki staje się cenionym źródłem informacji, do którego ludzie podchodzą coraz to poważniej.
Źródło: The Verge
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu