Felietony

Koniec nielimitowanego internetu 3G na Kindle Keyboard - skutki nadmiernego kombinowania

Jan Rybczyński
Koniec nielimitowanego internetu 3G na Kindle Keyboard - skutki nadmiernego kombinowania
17

Jedną z unikalnych cech czytnika Kindle Keyboard jest możliwość korzystania z darmowego internetu za pośrednictwem 3G na niemal całym świecie. Co prawda eksperymentalna przeglądarka i wolno odświeżający się ekran e-ink nie pozwalają na zbyt wiele, ale jednak możliwość sprawdzenia poczty, skorzystan...

Jedną z unikalnych cech czytnika Kindle Keyboard jest możliwość korzystania z darmowego internetu za pośrednictwem 3G na niemal całym świecie. Co prawda eksperymentalna przeglądarka i wolno odświeżający się ekran e-ink nie pozwalają na zbyt wiele, ale jednak możliwość sprawdzenia poczty, skorzystania z map czy tłumacza za granicą, bez opłat roamingowych, jest nie do pogardzenia. Niestety, niektórzy użytkownicy czytnika kombinowali za bardzo jak wykorzystać ten internet również na komputerze i Amazon wprowadził poważne ograniczenia. Od teraz miesięczny limit do wykorzystania wynosi 50 MB.

Warto przypomnieć, że możliwość korzystania z darmowego internetu po 3G dotyczy tylko Kindle Keyboard oraz większego i starszego brata Kindle DX. Nowe czytniki Kindle Touch 3G pozwalają za pomocą przeglądarki odwiedzać tylko sklep Amazonu i Wikipedię. Z tego powodu starszy czytnik był szczególnie atrakcyjny. Niestety, ktoś wpadł na pomysł żeby wykorzystać czytnik Kindle jako modem 3G do komputera i korzystać z darmowego internetu w normalnej przeglądarce. Informacja poszła w świat i tym sposobem transfer wykorzystywany przez czytniki Kindle się zwiększył, a koszty roamingu, które ponosił Amazon, są niebagatelne. Całe postępowanie było krótkowzroczne, bo niezależnie od hakowania samego czytnika, to Amazon trzyma wszystkie sznurki i jeśli zechce może permanentnie zablokować dostęp do internetu na podobny sposób, jak zrobił to w nowszych modelach.

Szczęście w nieszczęściu, że Amazon przyjął rozwiązanie pośrednie. Ograniczył miesięczny transfer po 3G do 50 MB. Jak podaje Świat Czytników, po przekroczeniu 50 MB pojawia się informacja, że mamy 24 godziny na korzystanie z internetu za pomocą eksperymentalnej przeglądarki, po czym dostęp do sieci zostanie ograniczony, tak jak w nowszych modelach, do sklepu Amazonu i Wikipedii. Oczywiście korzystanie z internetu po WiFi nie podlega żadnym ograniczeniom.

Oficjalny komunikat Amazonu brzmi następująco i można go znaleźć na uaktualnionej stronie pomocy:

Experimental Web Browser
The Experimental Web Browser is currently only available for some customers outside of the United States and may be limited to 50MB of browsing over 3G per month. This limit does not apply when customers are browsing over Wi-Fi.

Samo ograniczenie, choć bolesne dla uczciwych użytkowników czytników, jest do zaakceptowania, najbardziej niewygodny jest brak możliwości sprawdzenia ile transferu nam zostało, co oznacza, że w każdej chwili możemy pozbawić się dostępu do sieci po 3G, jeśli nie korzystam z niej z umiarem i rozsądkiem, ewentualnie może pomóc wyłączenie wczytywania obrazków w opcjach przeglądarki.

Warto to wszystko wziąć pod uwagę przy wyborze czytnika. Dopłacanie do starszej wersji z klawiaturą i 3G staje pod coraz większym znakiem zapytania. Osobiście zdecydowałem się na model Touch bez łączności 3G.

Nic nie wiadomo, aby ograniczenia zostały również wprowadzone w modelu Kindle DX, który łączności WiFi nie posiada w ogóle.

Po więcej informacji zapraszam na forum MobileRead, gdzie informacja wypłynęła po raz pierwszy, oraz do polskiego Świata Czytników. Zdjęcie pochodzi ze strony Amazonu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KindleAmazon3G