Firefox

Komputer w formie klawiatury, tablet, router, przystawka TV – takie pomysły na Firefox OS ma Mozilla

Tomasz Popielarczyk
Komputer w formie klawiatury, tablet, router, przystawka TV – takie pomysły na Firefox OS ma Mozilla
42

Mozilla nie będzie już więcej zajmować się produkcją smartfonów z Firefox OS - to oficjalna informacja. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy innych urządzeń pracujących pod kontrolą tej platform. Fundacja nie porzuca całkowicie swojej platformy, czego dowodem są dokumenty i koncepty nowych urządz...

Mozilla nie będzie już więcej zajmować się produkcją smartfonów z Firefox OS - to oficjalna informacja. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy innych urządzeń pracujących pod kontrolą tej platform. Fundacja nie porzuca całkowicie swojej platformy, czego dowodem są dokumenty i koncepty nowych urządzeń, które właśnie ujrzały światło dzienne.

Ujawniony przez hiszpański blog Hipertextual dokument wskazuje na cztery nowe urządzenia bazujące na Firefox OS. Wszystkie je określono jako "connected devices", a więc zgodnie z deklaracjami Mozilli sprzed kilku tygodni. Co jednak najciekawsze, w oficjalnym oświadczeniu będącym odpowiedzią na ten wyciek Mozilla przyznała, że takie koncepty faktycznie istnieją. Inżynierowie fundacji stale pracują nad nowymi pomysłami, przy czym aktualnie znajdują się one wszystkie na bardzo wczesnym stadium rozwoju. Dokument, który się pojawił w sieci to pomysły jednego z developerów. Mogą lecz wcale nie muszą zostać wykorzystane w praktyce. Niemniej trzeba przyznać, ze są bardzo interesujące.

Firefox Pad to 10-calowy tablet do przeglądania internetu. Nie uświadczymy tutaj żadnych rozbudowanych interfejsów - wszystko sprowadza się jedynie do przeglądarki (skojarzenie z ChromeOS jest na pewno na miejscu). Nacisk jest położony na prostotę, prywatność oraz bezpieczeństwo. System aktualizuje się automatycznie w tle. Użytkownik w rezultacie otrzymuje, jak to określono w dokumeencie "best web browsing experience". Co istotne taki tablet byłby pozbawiony również dostępu do sklepu z aplikacjami. Użytkownik korzystałby po prostu ze stron www lub webaplikacji działających w sieci.

Firefox Stick to dongle HDMI, za pomocą którego możemy przekształcić dowolny telewizor w SmartTV. Użytkownik otrzymuje pełnowartościowy system, który dotąd jest instalowany m.in. na telewizorach Panasonic. Rozwiązań tego typu jest relatywnie sporo. Zresztą Mozilla już swego czasu pracowała nad podobnym - nosiło nazwę MatchStick i ostatecznie zostało uśmiercone.

Firefox Hub miałby być inteligentnym routerem i swoistym centrum inteligentnego domu. Urządzenie byłoby wyposażone w firewalla, reguły kontroli rodzicielskiej i mechanizmy chroniące prywatność. Router miałby w spójny sposób łączyć wszystkie urządzenia w domu, a także pełnić rolę serwera sieci web, co pozwoliłoby każdemu użytkownikowi hostować webaplikacje oraz dane (i tym samym mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca). Brzmi ciekawie.

Najbardziej odważnym pomysłem jest niewątpliwie Firefox Pi, a więc komputer w formie klawiatury. Urządzenie to miałoby być przeznaczone nie tylko do konsumpcji lecz również do tworzenia internetu. Wszystko to dzięki wbudowaniu narzędzia Mozilla Webmaker. Sam sprzęt miałby wyglądać niczym uniwersalne bezprzewodowe klawiatury ze zintegrowanymi gładzikami. Mozilla miałaby tutaj nawiązać współpracę z fundacją Raspberry Pi, co pozwoliłoby promować gadżet jako sprzęt edukacyjny i swoiste dopełnienie dla "Malinek".

Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle kiedykolwiek te urządzenia ujrzą światło dzienne. Konkretów nie znamy, a Mozilla póki co jest oszczędna w zapowiedziach. Może czegoś więcej dowiemy się podczas nadchodzących targów CES, a może będziemy musieli poczekać aż do marcowego MWC w Barcelonie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu