Apple

Komputer Apple sam się wybudzi i odblokuje gdy do niego podejdziesz. A wszystko dzięki Face ID

Paweł Winiarski
Komputer Apple sam się wybudzi i odblokuje gdy do niego podejdziesz. A wszystko dzięki Face ID
11

Cały czas zastanawiam się jakich nowości potrzebuje świat komputerów. Myśli o tym najwyraźniej również Apple, które opatentowało właśnie Face ID dla Maków.

Temat nie jest nowy i mówiło się o nim już w 2017 roku kiedy na rynku debiutował iPhone X z systemem rozpoznawania twarzy. Tymczasem właśnie taki patent został Apple przyznany. Ma to być Face ID ulepszone względem tego, które obecne jest aktualnie w smartfonach amerykańskiej firmy.

Korzystający z kamery komputera system rozpoznawania twarzy miałby być wykorzystywany między innymi do dość ciekawej opcji, które polegałaby na niedopuszczaniu do jego uśpienia kiedy użytkownik siedzi przed ekranem. Brzmi bardzo fajnie, szczególnie kiedy ktoś korzysta z systemów oszczędzania energii.

Najprawdopodobniej Face ID będzie również w stanie wybudzić komputer ze stanu uśpienia i zalogować użytkownika kiedy ten pojawi się przed ekranem. Nie jest to oczywiście funkcja, bez której nie da się żyć, ale sami przyznacie, że oszczędza trochę czasu.

Patent nie jest jednak do końca jasny, nie wskazuje bowiem dokładnie sprzętów w jakich miałoby się znaleźć Face ID. Pojawia się tu określenie "urządzenie komputerowe", co również dobrze może oznaczać nie komputer, ale iPhone'a lub iPada. Z drugiej strony rysunek przedstawia właśnie komputer, więc celowałbym w niego.

I to brzmi dość logicznie - skoro system funkcjonuje zarówno na smartfonie, jak i tablecie, to dlaczego nie miałby pojawić się w komputerze - skoro Apple posiada taką technologię i umiejętnie ją wykorzystuje w obecnych już na rynku sprzętach.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu