Felietony

Kompletny przewodnik po modzie w IT czyli jak pozbyć się koszuli flanelowej

Grzegorz Marczak
Kompletny przewodnik po modzie w IT czyli jak pozbyć się koszuli flanelowej
Reklama

Przyglądając się ubraniom czołowych menadżerów ogromnych korporacji technologicznych, można stwierdzić, że dominują dwie skrajności – albo sztampowe g...

Przyglądając się ubraniom czołowych menadżerów ogromnych korporacji technologicznych, można stwierdzić, że dominują dwie skrajności – albo sztampowe garnitury i krawaty, albo niechlujne bluzy i sprane polówki.

Reklama

Autorem tekstu jest Anna Kawa

Jednak niezależnie czy jesteś szefem portalu na miarę Facebooka czy właścicielem niewielkiej firmy, powinieneś zadbać o to co na siebie wkładasz. I choć większość z Was pewnie chciałaby sądzi, że ważniejszym jest by mieć co powiedzieć, to jednak nie zapominajcie, że najpierw Was widzimy. Dlatego też stworzyłam 5 punktów, które pomogą Wam dopełnić to, co macie do powiedzenia ;)

  1. 1.     Określ swój styl

W modzie rozróżniamy trzy style: casual (codzienny), smart casual (pół elegancki) oraz elegancki. Jednak styl który prezentujemy jest różny w zależności od naszego stylu życia czy ról w jakich występujemy. Oczywistym jest, że inaczej będzie wyglądał szef korporacji z perfekcyjnym dress codem, inaczej szef małej agencji reklamowej, a jeszcze inaczej tata-freelancer.  Najważniejsze by nie udawać. Jeśli całe życie przechodziłeś w bluzie z kapturem – nie kombinuj z garniturem, bo będziesz się czuł jak na imieninach u średnio-lubianej cioci: niby fajnie, ale już nie możesz się doczekać aż ściągniesz krawat. Z drugiej strony, jeśli odkąd pamiętasz wyglądałeś jak student Harvardu, nie sil się na miejski luz. Innymi słowy – spróbuj dopasować określony styl do siebie, a nie siebie do lansowanych trendów.

  1. 2.     Inspiruj się, ale nie kopiuj

Jeśli potrafisz wskazać co najmniej trzech menedżerów sektora IT, których styl podziwiasz, to jesteś na dobrej drodze. Jeśli jednak każdy z nich, Twoim zdaniem, wygląda dobrze, to długa droga przed Tobą. Po pierwsze dlatego, że tak nie jest, a po drugie dlatego że prawdopodobnie Twoja garderoba nie zmieniła się odkąd wyprowadziłeś się z rodzinnego domu.

Świetnie, że imponuje Ci styl Nadelli z Microsoftu. Jednak pamiętaj, że być może nie jesteście tego samego wzrostu i postury, więc kiedy już kupisz bordowe polo i czarną marynarkę, możesz się mocno zdziwić. Spróbuj za to znaleźć coś dla siebie – może inny kolor polówki? A może sweter zamiast marynarki? Szukaj inspiracji, a nie gotowych zestawów!

  1. 3.     Znajdź swój rozmiar

Mnie też podobają się modelki Victoria’s Secret, ale jeszcze nie widziałam, żeby któraś z nich miała 160 cm wzrostu. Dlatego wiem, że nigdy nie będę jedną z nich. I Ty też nie wciskaj się w koszulę ze studniówki, jeśli od tamtej pory minęło dużo czasu - vintage jest okey, ale chyba nie w tym przypadku ;) Nie ma nic gorszego niż za mała koszula rozchodząca się na brzuchu, za krótkie spodnie czy marynarka której guziki już dawno przestały sprawować swoją funkcję. I odwrotnie – oversizowe rzeczy są sexy, ale chyba tylko w modzie damskiej :)

Jak zatem sprawdzić czy ubrania są w dobrym rozmiarze? W przypadku marynarek, swetrów, t-shirtów czy koszul to naprawdę proste – załóż ubranie i sprawdź czy szew łączący rękaw z torsem znajduje się prostopadle do Twojej pachy. Jeśli szew jest bliżej szyi – ubranie jest za małe, jeśli szew opada z ramiona – za duże.

Reklama

W przypadku spodni, nogawka powinna sięgać lekko za piętę (max 2 cm). Pamiętaj, że spodnie będą opadać na buty, co automatycznie je „podniesie”. Kiedy zdejmiesz obuwie, możesz podwinąć lekko nogawki, tak żeby nie przetrzeć materiału w czasie chodzenia.

  1. 4.     Zadbaj o dodatki

Niezależnie od tego, który styl wybierasz, warto dodać też parę drobiazgów. Stylowy mężczyzna zawsze zadba o skórzaną aktówkę, dobry zegarek i wzorową apaszkę do dyplomatki (rodzaj płaszcza), a casualowy facet chętnie sięgnie po torbę przewieszoną przez ramię lub designerskie etui czy streetowe adidasy.

Reklama

W przypadku dodatków warto zadbać o ich jakość. Kiedy wybierasz buty do garnituru, nie oszczędzaj i wybierz te, które nie tylko mają ponadczasowy krój, ale również wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Szukając zegarka idealnego, postaw na sprawdzone marki i klasyczne fasony. Jeśli wybierasz aktówkę zamiast torby, weź pod uwagę że często będziesz rzucał ją na fotel samochodu, na biurko czy komodę na przedpokoju, a w związku z tym skóra na spodzie będzie narażona na przetarcia. Szukaj więc mocnych szwów i grubej skóry.

  1. 5.     Uporządkuj swoją garderobę

Kiedy wiesz już mniej więcej na co warto zwrócić uwagę, zerknij na poniższe zestawienia i spróbuj skompletować lub odświeżyć swoją garderobę.

Styl casualowy


Kurtka – pamiętaj, że mimo wszystko warto zachować minimum stylu i sięgnąć po coś więcej niż czarna pikowana kurtka, którą nosicie od czasów studiów. Pograj kolorem, aplikacjami czy dodatkami jak choćby lis wokół kaptura.

Sweter – sweter w tym przypadku zastąpi marynarkę, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, żeby był dobrej jakości. Jeśli pod spód założysz t-shirt będziesz wyglądał schludnie i estetycznie, jeśli zdecydujesz się na koszulę – z pewnością Twój zestaw będzie o wiele bardziej elegancki.

Reklama

Bluza –  w casualowej garderobie z pewnością nie zabraknie bluz – tych z kapturem, baseballowych, ze ściągaczem czy jakichkolwiek tylko chcesz. Warto pamiętać, że kiedy włożysz pod spód kolorowy t-shirt, ożywisz całą stylizację. Kiedy natomiast sięgniesz po jeansową koszulę, dodasz bluzie elegancji.

Spodnie – styl casualowy to nie tylko jeansy. Warto również poszukać nieco bardziej eleganckiego kroju. Idealnym rozwiązaniem będą tzw. chinosy.

Koszule – postaw na coś klasycznego (do zestawienia ze swetrem), coś kolorowego (idealne do prostych bluz) lub coś modnego (świetnie sprawdzi się noszona samodzielnie).

Longsleeve – ulubieniec wielu mężczyzn. Kiedy zestawisz go ze swetrem, zapewnisz sobie dodatkową warstwę, którą będziesz mógł zdjąć w dowolnej chwili, przez co zyskasz bardziej kumpelski look. Jeśli założysz go bez żadnych dodatków, będziesz wyglądał sportowo i schludnie. Warto mieć jeden klasyczny i jeden kolorowy lub z nadrukiem.

Buty – zwróć szczególną uwagę na fakturę i dobre wykończenie. Szukaj raczej adidasów na cienkiej podeszwie, a latem wybieraj ultra-modne i ponadczasowe mokasyny. Dzięki temu, Twój look niezależnie od kombinacji zawsze będzie wyglądał dobrze.

Styl smart casualowy


Płaszcz czy kurtka? – i to, i to. Pamiętaj, że na inną okazję włożysz płaszcz, a na inną kurtkę. Do płaszcza, zwłaszcza zimą wybieraj jednolity szal, natomiast do kurtki komin. Dzięki temu będziesz wyglądał elegancko i stylowo niezależnie od panujących trendów.

Marynarka – spokojnie, nikt nie karze Ci wciskać się w klasyczną, czarną marynarkę, pamiętającą wszystkie randki, z tą po maturze włącznie. Producenci odzieży zadbali o to, by uczynić ten element równie użytecznym co bluza czy sweter. Na rynku roi się od modnych, wełnianych modeli. Jeśli szukasz czegoś klasycznego, sięgnij po tę w kolorze grafitowym lub granatowym. Staraj się jednak unikać czerni, bo choć jest niezwykle stylowa to zdecydowanie bardziej zobowiązująca. Jeśli szukasz czegoś „na luzie”, wybierz coś kolorowego: pastelowy szary, ciemnozielony czy karmelowy idealnie zgrają się z basicami.

Swetry – wybieraj raczej klasyczne fasony, choć o mocnej fakturze. Żeby uniknąć nudy, postaw na niestandardowe rozwiązania: zapięcia, suwaki czy kolorowe aplikacje to coś na co powinieneś zwrócić uwagę.

Spodnie – mogłabym powiedzieć, że potrzebujesz wyłącznie trzech par, które systematycznie powinieneś wymieniać. Jeśli znajdziesz miejsce na dobre jeansy, proste spodnie na wzór tych od garnituru i chinosy, stworzysz podstawy, w których nigdy nie będziesz wyglądał źle. Do spodni jeansowych, możesz założyć niemal wszystko, do spodni a’la garnitur dobierz rozpinany sweter i biały t-shirt lub grubszy longsleeve w ciemnym kolorze, zaś do chinosów koszulę lub sweter z dekoltem w kształcie litery V.

Koszula – tu również wystarczą zaledwie 3 modele: jedna prosta, monochromatyczna, druga z delikatnym zdobieniem oraz trzecia, wzorzysta. Monochromatyczną noś jako jedną z warstw – włóż na nią sweter z dekoltem V, a na to marynarkę – dzięki takiemu zestawowi zaledwie w kilka sekund będziesz mógł zmienić swój look. Tę z delikatnym zdobieniem noś samą lub z wełnianą marynarką. Zdobienie przy kołnierzu i/lub mankietach będzie stanowiło wystarczająco mocny akcent. Pamiętaj tylko by poszetka była w tym samym kolorze co zdobienie przy koszuli oraz żeby zachować proporcję – jeśli zdobienie jest dowolnym wzorem, poszetka niech będzie jednolita; jeśli natomiast zdobienie jest monochromatyczne, wybierz poszetkę z drobnym wzorem.

Buty – potrzebujesz co najmniej dwóch modeli – klasycznych pantofli do płaszcza oraz quasi-sportowych do kurtki. Mówiąc „klasyczne” nie myślę o czarnych, wykończonych jak skocznia w Zakopanem. Znajdź dobrej jakości pantofle w dowolnym odcieniu brązu. Są ponadczasowe i zdecydowanie bardziej odpowiednie dla menadżerów czy dyrektorów współczesnych firm. Jeśli jednak wolisz coś mniej oficjalnego, postaw na skórzane, granatowe mokasyny, a jeśli nie lubisz sztampowych rozwiązań, znajdź model z kolorową podeszwą. Dodadzą Ci luzu i z pewnością przykują uwagę.

Styl elegancki


Płaszcz – koniecznie dyplomatka i to najlepiej w popielatym odcieniu. Z pewnością nigdy nie wyjdą z mody, a dodatkowo są uważane za jedne z najbardziej eleganckich elementów męskiej garderoby. Jeśli już zdecydujesz się na zakup, koniecznie dobierz atłasową apaszkę. Być może myślisz, że to przesada, ale szal czy komin, będą wyglądały podobnie jak skarpetki noszone do sandałów ;)

Garnitur – klasyczna czerń na pewno będzie bezpieczna. Jednak jeśli zależy Ci by wprowadzić do swojego looku nutę nowoczesności, postaw na kolor jeśli wybierasz zestaw monochromatyczny lub na wzór, jeśli wybierasz ciemne, klasyczne kroje. Jeśli Twój budżet na to pozwala – najlepiej wybierz oba!

Swetry – postaw raczej na dopasowane, stonowane swetry lub kardigany z dekoltem V. Pamiętaj o tym, by znaleźć swój rozmiar, bo w przeciwnym wypadku będziesz wyglądał jak poprzednicy Nadelli – kolorowe, za małe/duże swetry nie bardzo pasowały do roli, którą odgrywali. Uważaj też by nie przesadzić – nie wkładaj jednocześnie rozpinanego kardiganu i marynarki, bo ilość guzików z którą będzie musiał zmierzyć się Twój rozmówca, może skutecznie go rozproszyć. Pamiętaj także by do ciemnej marynarki dobierać jaśniejszy sweter – total looki nie są sexy.

Spodnie – dobry dół od garnituru wystarczy by dowolnie miksować go ze swetrami czy koszulą.

Koszule – tu, podobnie jak dla poprzedniego stylu, wystarczą jedynie trzy, podstawowe modele: biała, w jednolitym kolorze oraz jedna ze zdobieniem. Biała sprawdzi się idealnie do garnituru. Pamiętaj, by do garnituru nigdy nie wkładać koszuli z krótkim rękawem; te idealnie pasują do swetrów. Jeśli nie znosisz długich rękawów, podwiń nonszalancko mankiety ;)

Wybierając koszulę w jednym kolorze, postaw na odcienie błękitu, granatu lub ciemnej szarości. Niezależnie od kolejnej warstwy, którą włożysz będziesz wyglądał elegancko. Jeśli jednak chciałbyś koszulę ze zdobieniem, poszukaj tych które mają tzw. podwójne kołnierzyki lub mankiety.

Krawat – dwie podstawowe zasady: 1. pozbądź się wszystkich wstrętnych, długich, szerokich i wzorzystych krawatów; 2. do koszuli na krótki rękaw nigdy go nie wkładaj!

Hitem, podobnie jak w/w skarpety i sandały, są PRLowskie, obrzydliwe krawaty wkładane w spodnie! Nie panowie, ani to sexy, ani stylowe. Krótki rękaw i krawat? To zestawienie jest tak samo sexy jak garnitur 3-częściowy…

Zdecydowanie lepiej będziesz wyglądał, gdy wybierzesz cienki, monochromatyczny krawat, który nie tylko doda Ci szyku, ale również odejmie lat. Wkładaj go tylko wtedy kiedy ubierasz białą lub innego koloru, monochromatyczną koszulę i marynarkę. Zrezygnuj z niego, gdy stawiasz na swetry i koszule ze zdobieniami.

Buty – styl elegancki o wiele bardziej zobowiązuje. Dlatego warto postawić na coś, co nie tylko przetrwa dłuższy czas, ale również będzie wyglądało dobrze, niezależnie od tego, jaki zestaw założysz. Wybierz ciemnogranatowe lub grafitowe pantofle na grubej podeszwie. Nawet jeśli wydają Ci się trochę retro, to z pewnością są stylowe i godne współczesnego menadżera :)

Powyższe zestawienia i punkty zdecydowanie wyczerpują temat. Dlatego zamiast zakończenia, zostawię swój e-mail (anna.agnieszka.kawa@ymail.com) na wypadek gdyby ktoś z Was miał pytania lub chciał zobaczyć przykładowe zestawienia na miarę swojego budżetu. Chętnie Wam pomogę ;)

Zdjęcie z nagłówka pochodzi z http://mrxlifestyle.tumblr.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama