Startups

Kolumber - czyli turystycznie od Agory

Grzegorz Marczak
Kolumber - czyli turystycznie od Agory
16

Agora uruchomiła nowy serwis społecznościowy Kolumber.pl (to chyba od Kolumba?). Społecznościowy serwis turystyczny (bo tym jest Kolumber) na pierwszy rzut oka wygląda bardzo (żeby nie powiedzieć przerażająco) pusto. Pusta strona główna Oczywiście nie można spodziewać się, że na starcie...

Agora uruchomiła nowy serwis społecznościowy Kolumber.pl (to chyba od Kolumba?). Społecznościowy serwis turystyczny (bo tym jest Kolumber) na pierwszy rzut oka wygląda bardzo (żeby nie powiedzieć przerażająco) pusto.


Pusta strona główna

Oczywiście nie można spodziewać się, że na starcie nowo powstała storna internetowa będzie zapełniona danymi - można by jednak postarać się o to aby na początek zapełnić serwis chociaż trochę treścią (niektórzy do tego używają zamkniętych beta testów na zaproszenia) a już przynajmniej wykasować treści testowe.

Pustota to zapewne tylko okres przejściowy, natomiast ilość funkcjonalności jakie znajdziemy wewnątrz serwisu jest imponująca. Niestety ilość nie poszła w parze z interfejsem i moim zdaniem serwis jest przeładowany funkcjami i możliwościami.

Przykładowo oglądając "miejsca" możemy szukać miejsca do którego chcemy jechać, mamy mapę świata gdzie możemy wybrać kontynet, po wybraniu kontynentu mamy informacje ogólne, mapę, ciekawe miejsca (chyba na kontynencie), użytkowników, go-listy (ke?). Pod mapami mamy sekcję z super miejscami dla danego kontynentu (czym się różnią od ciekawych?), dalej ciekawe wpisy, ciekawe podróże (możliwość opisu ciekawej podróży), ciekawe zdjęcia, mamy też sekcję z innymi ciekawymi miejscami na świecie oraz "zobacz też miejsca" (kolejne). Na tym samym ekranie mamy jeszcze możliwość przejścia do sekcji pytań i odpowiedzi, możemy zaznaczyć na mapie gdzie byłem, gdzie mieszkam i gdzie chcę pojechać.

Powyższy opis przedstawia tylko część serwisu która właściwie mieści się na jednej stronie - moim zdaniem za dużo i to dużo za dużo.W Kolumber mamy też tajemniczą sekcję "Pomysły"
Po wejściu do środka mamy listę pomysłów - jednym z nich jest na przykład "Jak chcesz dojechać" (?) - po wybraniu jednego z tagów opisujących ten pomysł (na przykład "autobus") przechodzimy do strony tego tagu i tam zaczyna się wszystko od początku autobus super miejsca, autobus ludzie, autobus ciekawe podróże (a w sekcji tej odnośnik do wycieczki rowerowej - czyli rower czy autobus?) , na dodatek niezależnie od tego na stronie jakiego tagu jesteśmy ciągle lecą te same zdjęcia itd.

Podsumowując - Kolumber (co prawda ze znaczkiem beta) w mojej opinii musi przejść jakąś rekonstrukcję po to aby był bardziej przyjazny i zrozumiały. W gruncie rzeczy serwis ma prezentować opis podróży, zdjęcia z podróży oraz ludzi którzy podróżują.

Ciekawy jestem jakie Agora ma plany w stosunku do tego serwisu? Bez złośliwości można zauważyć, że jak na razie Gazeta.pl "na forum stoi" - to znaczy jedynym miejscem gdzie widać społeczność jest forum. Z drugiej strony podróże to temat chwytliwy (szczególnie przed wakacjami) i przy potencjale portalu ma szansę ciekawie sie rozwinąć tworząc bazę miejsc i wiedzy o nich, opisów podróży, może opinii o miejscach itp.

Czy Agorze się uda? - ciekawy jestem waszych opinii na temat Kolumbra.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

gazeta.plagorapodróże