Polska

Kolejny serwis od WP - bliscy.pl

GM
Grzegorz Marczak
38

Wirtualna Polska atakuje kolejnym serwisem internetowym - tym razem mamy narzędzie do budowania drzew genealogicznych czyli bliscy.pl. Na początku warto wspomnieć o konkurencji jeśli chodzi o tego typu serwisy w Polsce - a jak się okazuje jest ich nie mało. Najbardziej znanym serwisem są chyba...

Wirtualna Polska atakuje kolejnym serwisem internetowym - tym razem mamy narzędzie do budowania drzew genealogicznych czyli bliscy.pl.

Na początku warto wspomnieć o konkurencji jeśli chodzi o tego typu serwisy w Polsce - a jak się okazuje jest ich nie mało. Najbardziej znanym serwisem są chyba moikrewni.pl, niedawno Gadu Gadu odświeżyło zrodzina.pl, poza tym jest jeszcze myheritage.pl i pewnie jeszcze parę innych których nie znam.

Tak więc jak widać nie będzie łatwo się przepchnąć wśród tych wszystkich serwisów, wprawdzie WP ma potencjał (to w końcu drugi portal w Polsce) ale doświadczenia mówią, że nie zawsze portale odnoszą sukces i są skuteczne w wprowadzaniu swoich serwisów. Zobaczymy jak będzie tym razem.
Pobawiłem się przez chwilę w bliscy.pl i muszę przyznać, że narzędzie które dostarczyło WP obsługuje się dość przyjemnie i intuicyjnie. Oprócz budowy drzewa genealogicznego, możemy również tworzyć rodzinne albumy z zdjęciami, dodawać materiały wideo, stworzyć forum dyskusyjne własnej rodziny itp. Oczywiście członków rodziny których dodamy na drzewie możemy potem zaprosić do serwisu. I tutaj pojawia się pewien problem.

Rejestracja w bliscy.pl to rejestracja konta w portalu WP i przyznam, że jest to jeden z chyba poważniejszych problemów jaki w tej chwili widzę. Zakładanie konta w WP nie trwa 10 sekund do czego wszyscy teraz jesteśmy przyzwyczajeni - może to skutecznie odstraszyć tych co chcieli zajrzeć do środka do serwisu po to aby zobaczyć czy na przykład warto się do niego przesiąść z konkurencyjnej aplikacji.Zaproszone przez nas do serwisu osoby z naszej rodziny też muszą założyć konto w wp aby móc obejrzeć to co przygotowaliśmy. Rozwiązanie to jest moim zdaniem złym pomysłem - pierwsze co powiedziała moja żonka kiedy dostała zaproszenie to "czy ja naprawdę muszę się rejestrować?". Myślę, że warto przemyśleć jakieś uproszczenie w zakładaniu kont dla zapraszanych osób.

Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że portale (poza pewnymi wyjątkami) mają dość dużą łatwość jeśli chodzi o tworzenie nowych stron internetowych, natomiast gorzej jest w konsekwentnym utrzymywaniu ich i rozwijaniu.

Nowy serwis WP wygląda i działa całkiem dobrze (choć warto by popracować nad warstwą informacyjną dla niezalogowanych), pytanie więc czy będzie też systematycznie rozwijany i wspierany przez portal?

Ps. Swoją drogą zabawa w budowę drzewa genealogicznego uświadomiła mi jak dużą mam rodzinę i jednocześnie jak mało wiem o moich dalszych przodkach. Budowanie drzewa własnej rodziny to bardzo ciekawe doświadczenie choć od razu trzeba dodać, że jest to również bardzo pracochłonne (i nie mówię tutaj o wprowadzaniu danych przez WWW, ale o zbieraniu od rodziny informacji).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wirtualna polskawp.pl