Polska

Kolejny, gorący pakiet ebooków czeka na Was! Spieszcie się!

Marcin M. Drews
Kolejny, gorący pakiet ebooków czeka na Was! Spieszcie się!
4

Kochamy Humble Bundle. Idea "płać, ile chcesz" w branży gier przyjęła się tak bardzo, że sami chętnie wydajemy więcej, niż wymagane minimum. Dlaczego? Bo nikt nas do niczego nie zmusza. Wciąż jednak wiele osób nie wie, iż w Polsce w podobny sposób można nabywać e-booki. Macie w tym momencie zaledwie...

Kochamy Humble Bundle. Idea "płać, ile chcesz" w branży gier przyjęła się tak bardzo, że sami chętnie wydajemy więcej, niż wymagane minimum. Dlaczego? Bo nikt nas do niczego nie zmusza. Wciąż jednak wiele osób nie wie, iż w Polsce w podobny sposób można nabywać e-booki. Macie w tym momencie zaledwie dzień z małym hakiem, by zdobyć kolejny gorący pakiet!

O idei bookrage.org Tomek Chojecki pisał w marcu tego roku w materiale "Kolejna bomba na rynku ebooków".

Zapraszam do lektury wspomnianego artykułu - wszak nie będę tu dublował treści. Dlaczego więc wracam do tematu? Bo został już tylko jeden dzień nowej promocji. Tym razem nie jest to beletrystyka spod znaku fantastyki. Najnowsza edycja akcji to książki "o wolności, internecie, oprogramowaniu, własności intelektualnej".

Tym razem serwis BookRage.org nie bierze nic. A wpłaty dzielimy tak: 50% dla posiadaczy praw (autorów i wydawców), 50% dla Fundacji Nowoczesna Polska. BookRage to pakiet książek w dystrybucji elektronicznej, w nowatorskiej formie sprzedaży. To Ty decydujesz ile płacisz za pakiet! Fundacja Nowoczesna Polska walczy o konstytucyjną "wolność korzystania z dóbr kultury" (art. 73 Konstytucji RP). Nowoczesna Polska rozwija bibliotekę internetową Wolne Lektury udostępniającą za darmo ponad 2000 książek i audiobooków, uruchomiła systemowe kursy i zasoby dydaktyczne Edukacji Medialnej oraz prowadzi kampanię społeczną na rzecz praw obywatelskich w prawie autorskim Prawo Kultury. (źródło)

Co dokładnie w pakiecie?

Eben Moglen
Wolność w chmurze i inne eseje

Eben Moglen (ur. 1956 r.) jest prawnikiem, historykiem prawa i programistą. Pracuje na Columbia University w Nowym Jorku. Wspólnie z Richardem Stallmanem stworzył wolne licencje GNU. Pełni funkcję prezesa Software Freedom Law Center. Założył Freedom Box Foundation. Według Jarosława Lipszyca, prezesa Fundacji Nowoczesna Polska i wydawcy książki, Moglen to prawdopodobnie najważniejszy filozof naszych czasów, o którym nigdy nie słyszeliście. Jego wybiegające daleko w przyszłość diagnozy i zdolność do analitycznego sprowadzania złożonych problemów do prostych recept powoduje, że trwale zmienił życie wielu osób, które choćby przypadkiem weszły w kontakt z jego myślą. W Wolności w chmurze Eben Moglen udowadnia, że pierwszy raz w dziejach mamy realną szansę na osiągnięcie wolności. Warunkiem jest obranie właściwych kierunków – wolnego oprogramowania , wolnego sprzętu, wolnego pasma i wolnej kultury. Tylko w taki sposób możemy zaprowadzić sprawiedliwość społeczną. Autor przestrzega jednak, że nie możemy zwlekac zbyt długo: Możemy odłożyć to do wtorku, ale jak długo chcemy czekać? Codziennie przechwytywanych jest coraz więcej danych, których nie będziemy w stanie odzyskać. Codziennie gromadzi się coraz więcej informacji w rękach ludzi, którzy i tak mają zbyt wiele. To nie jest sytuacja, w której możemy powiedzieć „pewnego dnia się za to zabiorę”.

Daniel Bensaïd
Wywłaszczeni

Filozof francuski, profesor na uniwersytecie Paris VIII, członek International Institute for Research and Education. Od 1969 r. był czołowym działaczem Związku Rewolucyjnych Komunistów (Ligue communiste révolutionnaire – LCR), a w 2009 r. współzałożycielem Nowej Partii Antykapitalistycznej (Nouveau parti anticapitaliste – NPA). Daniel Bensaïd przypomina, że kapitalizm, który wynosi ponad wszystko własność prywatną, pozostaje systemem opartym na monopolu i wywłaszczeniu. Być może nigdy nie było to tak jasne jak u progu drugiej dekady XXI wieku. Prawdziwa treść własności prywatnej ujawnia się w koncentracji kapitału w rękach nielicznej elity, dokonywanej kosztem większości społeczeństw, a na globalnym Południu wręcz całych ludów. Prywatyzacje usług publicznych i systemów emerytalnych, deregulacja stosunków pracy, grodzenie miast, pętle zadłużenia, patentowanie już nie tylko produktów pracy ludzkiej, ale także dzieł natury i wspólnego dziedzictwa kulturalnego – wszystko są to narzędzia gigantycznego wywłaszczenia miliardów ludzi. Dlatego, uważa Bensaïd, stoimy w obliczu konieczności powrotu do hasła komunizmu. Bo „na przekór rozpasanej drapieżności i prywatyzacji świata najbardziej przypomina o zasadach dzielenia się i równości, wspólnego sprawowania władzy, solidarności (...), obrony naturalnych i kulturalnych dóbr wspólnych ludzkości, rozszerzaniu sfery bezpłatności usług na dobra pierwszej potrzeby.”

Marcin Wilkowski
Wprowadzenie do historii cyfrowej

Marcin Wilkowski jest uczestnikiem programu doktorskiego Katedry Socjologii w Collegium Civitas oraz twórcą portalu Historia i Media. Pracuje w Fundacji Nowoczesna Polska, współpracuje z Ośrodkiem Karta w ramach projektu Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (CATL). Zainicjował i organizuje polskie edycje THATCamp, spotkania i warsztaty dla wszystkich zainteresowanych obecnością humanistyki w Internecie oraz otwartością edukacji i instytucji kultury. Od digitalizacji i repozytoriów cyfrowych po archiwa WWW i historyczne badanie gier online - Internet stał się ważną perspektywą dla nauki historycznej i naszego rozumienia przeszłości. Wprowadzenie do historii cyfrowej to próba opisu najważniejszych zagadnień związanych z wykorzystywaniem Internetu w badaniach historycznych i z historycznym myśleniem o Sieci. W publikacji silnie zaznaczono także wątek otwartości publicznych instytucji pamięci.

Sam Williams
W obronie wolności

Dlaczego rządzący Microsoftem budzą się w nocy na myśl o dokonaniach długowłosego hakera Richarda Stallmana? Dlaczego kilku najsłynniejszych programistów świata nazywa go "świętym Ignucym"? W jaki sposób ten uparty, nad wiek rozwinięty chłopak wyrósł na Dawida zagrażającego Goliatowi przemysłu programistycznego? "W obronie wolności" jest śledzeniem losów ekscentrycznego geniusza. Przeprowadzając wiele wyczerpujących wywiadów z "Robin Hoodem nowych technologii", jego rodziną, kolegami hakerami i osobistościami przemysłu nowych technologii, autor Sam Williams kreśli portret bojownika o wolność, któremu udało się zmienić świat.

 

Publikacje te nabyć możecie nawet za złotówkę, choć oczywiście zachęcam do tego, by nie kierować się zasadą węża w kieszeni. Jeśli zapłacicie więcej niż aktualna średnia (w chwili pisania materiału to około 20 zł), otrzymacie dodatkową pozycję.

Wojciech Orliński
Jeśli nie jesteś płacącym klientem, jesteś towarem

Wojciech Orliński (ur. 1969) - dziennikarz "Gazety Wyborczej", autor kilku książek o popkulturze. Prowadzi bloga "Ekskursje w dyskursie", na którym pisze m.in. o cyfrowej technologii. Książka to wybór notek o tej tematyce, zwykle pisanych z pozycji niezbyt przychylnych ideom wyznawanych przez Ebena Moglena (choć bywają tu niespodzianki).

 

 

Statystyki z godziny 14.20

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu