Felietony

Kolejny genialny (kulturalny) projekt Google

Konrad Kozłowski
Kolejny genialny (kulturalny) projekt Google
5

Google jest doskonale kojarzone nie tylko z takimi produktami jak system Android czy przeglądarka Chrome, ale także z masy innych usług i projektów, które mają na celu "uwolnić" informacje. Google Cultural Institute to miejsce, gdzie dzięki współpracy inżynierów Google i specjalistów w dziedzinie hi...

Google jest doskonale kojarzone nie tylko z takimi produktami jak system Android czy przeglądarka Chrome, ale także z masy innych usług i projektów, które mają na celu "uwolnić" informacje. Google Cultural Institute to miejsce, gdzie dzięki współpracy inżynierów Google i specjalistów w dziedzinie historii, możemy w adekwatny do naszych czasów sposób zapoznać się z wydarzeniami, które wpłynęły na cały świat.

Niemal za każdym razem, gdy dowiaduję się o nowym przedsięwzięciu w którym uczestniczy Google, jestem pod wielkim wrażenie z jaką konsekwencją ta firma kroczy wytyczoną przez jej założycieli ścieżką. Cel, który obrali nie jest łatwy do osiągnięcia - "uczynienie wszystkich informacji świata dostępnymi i użytecznymi". Dlatego dziś mamy możliwość korzystania takich dobrodziejstw jak sama wyszukiwarka, lecz także mapy z funkcją Street View, która już dawno przekroczyła granice miast.

"Kulturalny Instytut Google" to idea składająca się nie tylko z jednej strony głównej, lecz całego szeregu podprojektów - a wszystko po to by zachować i spopularyzować dobra kultury w Internecie. Zacznijmy od serca całego planu, czyli samego "Instytutu, gdzie możemy zapoznać się z wirtualnymi zdjęciami fotografii począwszy od roku 1905, aż do 2008. Wśród całej kolekcji znajdziemy także polskie akcenty między innymi wystawy pt. "Rozdzieleni przez historię" Muzeum Historii Polski czy "Zanim odeszli..." Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Spora ilość materiałów dotyczących historii wokół świata dostępna jest w języku polski, choć znajdą się także wystawy w języku angielskim czy niemieckim.

To nie wszystko! Google uczestniczy także w całej masie innych projektów, dla przykładu: Art Project, gdzie znaleźć możemy tysiące dzieł sztuki z muzeów i galerii z całego świata czy Wersal 3D na przestrzeni wieków. Gorąco zachęcam Was do odwiedzenia strony głównej Google Cultural Institute, jak także podstrony zawierające linki do pozostałych projektów.


http://youtu.be/eEJqCUiaV68

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google