Kody QR choć powstałe i opracowane już kilka dekad temu, przez długi czas były niedocenianym narzędziem do zapisywania i odczytywania zaszytych w nich informacji. Dopiero ostatnio wróciły do łask, znajdując szereg drobnych, jak i rozszerzonych zastosowań.
Kod QR - podstawowe informacje
Kody QR (Quick Response) to nic innego jak kody graficzne, za pomocą których można zapisywać różnego rodzaju informacje tekstowe, skróty czy linki umieszczone w kwadratowym polu.
Ich odczyt z kolei możliwy jest później najczęściej za pomocą smartfonów z Androidem bądź iOS na pokładzie, wykorzystując do tego aplikacje mobilne czy ostatnio wbudowany aparat.
Historia kodów QR
Kod QR opracowany został już w 1994 roku przez japońskie przedsiębiorstwo Denso Wave, przez co przez długie lata kody QR popularne były zwłaszcza w Japonii. Po 6 latach od powstania kodów OR stały się one międzynarodowym standardem uznawanym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) od początku tego wieku.
W październiku 1997 symbolika została włączona do Wykazu ujednoliconych symboli (ang. Uniform Symbol Specifications) przez organizację AIM Global (Association for Automatic Identification and Mobility) jako ISS QR Code. W marcu 1998 japońska organizacja JEIDA (Japanese Electronic Industry Development Association) włączyła ją jako standard JEIDA-55. W styczniu 1999 została standardem JIS (Japanese Industrial Standards) – JIS X 0510. W czerwcu 2000 Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna włączyła ją jako standard ISO/IEC18004.
Źródło: Wikipedia.
Kody OR docenione zostały dopiero w ostatnich latach przez resztę świata, a o ich popularności może świadczyć fakt, iż możliwość ich odczytu pojawiła się kilka lat temu jako wbudowana opcja w aparaty na smartfonach z Androidem i iOS. Tak więc w zasadzie większość użytkowników smartfonów może z nich korzystać bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji na telefonie.
Generatory kodów QR - tym narzędziom warto dać szansę
Generator kodów QR jako aplikacja mobilna
Przejrzałem kilka generatorów kodów QR na iOS, w większości były to pozycje nie aktualizowane od lat i do tego wyświetlające za każdym razem reklamy. Lepiej to wygląda na Androidzie, w Google Play dostępne są na przykład dwie pozycje systematycznie aktualizowane i z dobrymi opiniami - QR Code Generator - QR Code Creator & QR Maker i Generator kodów QR oraz jedna pozycja z ostatnią aktualizacją w 2015 roku, ale za to bez reklam i autorstwa polskiego programisty - Generator kodów kreskowych PL.
Generator kodów QR przez stronę www
Jednak najwygodniejszą opcją na stworzenie kodu QR będą narzędzia dostepne w przeglądarce. Można tu wymienić QR Code Generator, w którym stworzymy kod QR dla zwykłego tekstu z zaszytymi dowolnymi informacjami, wiadomości e-mail czy SMS, a także kod QR, z którego będzie można odczytać hasło na przykład do konta gościa w naszej sieci WiFi.
Podobne funkcjonalności znajdziecie w narzędziu QRonline czy Pageloot.
Jak odczytywać kody QR
Jak wspominałem wcześniej odczytywanie kodów QR możliwe jest już przy użyciu zwykłej aplikacji aparatu wbudowanej w smartfony z Androidem od wersji 9 i z iOS od wersji systemu 11. W przypadku iOS większość smartfonów Apple w użyciu ma ten system zainstalowany, jeśli chodzi o wcześniejsze wersje Androida można się tu posiłkować aplikacją, którą wymieniłem już przy opcji generowania kodów QR.
Polecamy również: Jak zeskanować kod QR
Przykładowe zastosowania kodów QR
Wizytówki, rozkłady jazdy, muzea, strony internetowe
Kody QR znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku, gdy do dyspozycji mamy mało miejsca, a chcemy przekazać ich odbiorcom więcej informacji. Tak więc takie kody QR możemy umieszczać na zwykłych wizytówkach, przystankach autobusowych, przy eksponatach w muzeach lub na swoich stronach internetowych.
W ostatnim czasie pojawiła się nawet taka opcja w przeglądarkach. Na przykład w Google Chrome możemy każdą stronę na desktopie zeskanować smartfonem i otworzyć ją szybko na urządzeniu mobilnym.
Komunikatory i dane do przelewów
Popularne komunikatory stosują kody QR do autoryzacji kolejnych urządzeń, na których chcemy z nich korzystać. To też popularna opcja do przekazywania środków pieniężnych - z kodów QR korzysta w tym zakresie na przykład PayPal czy Revolut.
Również w przypadku Google czy Microsoftu spotkaliście się zapewne z opcją skanowania kodu QR przy włączaniu generowania kodów autoryzacyjnych przez Google czy Microsoft Authenticator.
Zastosowania medyczne
O powszechności i użyteczności kodów QR świadczyć też może, iż wykorzystano je w państwach UE do stworzenia Unijnego Certyfikatu Covid, który każdy zaszczepiony może wydrukować sobie lub wygenerować w aplikacji i okazać podczas podróży do innych krajów, które tego wymagają. W Polsce są to aplikacje mObywatel i mojeIKP.
Podsumowanie
Jak widać, kody QR stały się już niemal codziennością, spotkać je możemy na każdym kroku w sieci czy w przestrzeni publicznej. Trudno się temu dziwić, bo zakres ich wykorzystywania ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. To bez wątpienia wygodne i funkcjonalne narzędzie do przekazywania większej liczby informacji w przystępnej i minimalistycznej formie, każdemu zainteresowanemu nimi odbiorcy ze smartfonem w kieszeni.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu