Off topic

Treść książki ukryto w QR-kodach. Nowość na polskim rynku

Paweł Książek
Treść książki ukryto w QR-kodach. Nowość na polskim rynku
26

"Archetyptura czasu" to pierwsza w Polsce książka, której treść przedstawiono za pomocą QR-kodów. Na taki pomysł wpadł Andrzej Głowacki. Autor zachęca do przedstawiania odczytanego tekstu i obrazków na pustych stronach książki oraz dzielenia się swoim "dziełem" z innymi. Oficjalna premiera przewidzi...

"Archetyptura czasu" to pierwsza w Polsce książka, której treść przedstawiono za pomocą QR-kodów. Na taki pomysł wpadł Andrzej Głowacki. Autor zachęca do przedstawiania odczytanego tekstu i obrazków na pustych stronach książki oraz dzielenia się swoim "dziełem" z innymi. Oficjalna premiera przewidziana jest na październik br.

Andrzej Głowacki jest projektantem, architektem wnętrz, grafikiem, dyrektorem Instytutu Komunikacji Wizualnej i Sztuki Cyfrowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz redaktorem naczelnym międzynarodowego magazynu Cyberempathy. Prace nad "Archetypturą czasu" rozpoczął w 2009 roku. - Tworząc książkę opartą na czystej formie geometrycznej, na strukturze czarnych kwadratów, wykorzystując QR kody, przenoszę tekst do cyberprzestrzeni - tłumaczy Głowacki.

Kody zawierają nie tylko tekst, ale także obrazki, przedstawiające różne kultury i wierzenia. Autor zachęca do odczytywania ukrytych treści i zapisywania ich na pustych stronach. - Każdy może indywidualnie zapisać tekst – ręcznie na stronach swej książki, czyniąc z każdego jej egzemplarza indywidualną wersję swego własnego dzieła. Każda książka zyskuje nową, indywidualną wartość kolekcjonerską - mówi.

Książka jest zapiskiem "fragmentów czasu w drodze, przeplataniem wszystkich wątków rzeczywistości". Przedstawienie jej za pomocą QR-kodów jest nowością w naszym kraju. W sumie nie ma co się dziwić, że to akurat Andrzej Głowacki wpadł na taki pomysł. Mając z nim zajęcia na studiach można było dostrzec, że to człowiek, którzy nie myśli szablonowo. Do różnych prezentacji, wypowiedzi podchodził na inny sposób, w pewnym sensie oryginalny.

Niektórzy mieli już okazję zapoznać się z "Archetypturą czasu" podczas warsztatów personalizacji tekstu, które odbyły się w kwietniu w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Oficjalna premiera odbędzie się w październiku na 17. Targach Książki w Krakowie, gdzie również mają być zorganizowane warsztaty.

Książka wydana jest przez Kokazone. Na stronie tego wydawnictwa już można zamówić pre-order. Za "Archetypturę czasu" trzeba zapłacić 60 złotych, ale można zdobyć kupon rabatowy, który pozwoli na obniżenie ceny o 20 złotych. Aby go zdobyć należy odczytać fragment książki zamieszczony na facebooku i przedstawić go w oryginalny sposób. Pojawiły się już pierwsze prace. Czy "Archetyptura czasu" przyjmie się wśród większej liczby czytelników?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu