Polska

Unijny Certyfikat Covid dostępny już w aplikacji mObywatel i mojeIKP

Grzegorz Ułan
Unijny Certyfikat Covid dostępny już w aplikacji mObywatel i mojeIKP
Reklama

Dość szybko państwa europejskie porozumiały się i wdrożyły Unijny Certyfikat Covid, dzięki któremu mieszkańcy UE, którzy w pełni się zaszczepili przeciwko COVID-19, będą mogli dużo swobodniej przemieszczać się w granicach Unii Europejskiej.

Dziś pojawiła się w App Store (wcześniej w Google Play) aktualizacja aplikacji mobilnej mObywatel i mojeIPK, dodająca do nich Unijny Certyfikat Covid, czyli tzw. paszport covidowy.

Reklama

Unijny Certyfikat Covid w aplikacji mObywatel

Już wcześniej, w podobnej postaci kodu QR mogliśmy korzystać z krajowego certyfikatu szczepienia COVID-19, jeśli jednak pobierzecie teraz Unijny Certyfikat Covid, zastąpi on w zakładkach ten dotychczasowy.

Czym jest Unijny Certyfikat Covid? Przede wszystkim nie jest to dokument podróży, nadal trzeba więc sprawdzać w krajach, do których wyjeżdżamy na przykład na wakacje (zwłaszcza poza Unię Europejską), czy jest on honorowany oraz czy nie trzeba spełniać innych wymogów zdrowotnych przy przekraczaniu granicy.


Ten certyfikat nie jest dokumentem podróży. Dowody naukowe dotyczące szczepień, testów i wyzdrowień na COVID-19 wciąż ewoluują, również w związku z nowymi niepokojącymi wariantami wirusa. Przed podróżą sprawdź obowiązujące środki ochrony zdrowia publicznego i związane z nimi ograniczenia obowiązujące w miejscu docelowym.

Unijny Certyfikat Covid potwierdza, iż osoba nim się posługująca przebyła zakażenie COVID-19 (ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR), posiada negatywny wynik testu COVID-19 (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub w pełni została zaszczepiona (jedną szczepionką J&J lub dwoma dawkami szczepionki AstraZeneca, Moderna czy Pfizer) - certyfikat jest ważny wówczas od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

Dokument wyświetlany jest w języku polskim oraz angielskim i honorowany jest w każdym z krajów Unii Europejskiej.

Minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Reklama

Dostępny w naszej aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci. To spora wygoda i oszczędność. W Certyfikacie znajdziemy nasze zdjęcie z dowodu osobistego - to ułatwi kontrolę - i duży, wyraźny kod QR, dzięki któremu zminimalizowaliśmy ewentualne trudności przy skanowaniu kodu.

Według aktualnych danych (15 czerwca) z aplikacji mObywatel korzysta już przeszło 3 mln Polaków (3 152 412) i teraz oprócz Unijnego Certyfikatu Covid umożliwia ona korzystanie z 8 innych funkcji i dokumentów:

Reklama
  • mTożsamość - cyfrowy odpowiednik papierowego dowodu osobistego, którym możemy legitymować się w hotelach, pociągach przy kontroli biletów, w wypożyczalniach sportowych, na poczcie czy podczas wyborów.
  • mPrawo Jazdy - cyfrowy odpowiednik papierowego prawa jazdy, którego nie trzeba już wozić ze sobą. Nasze dane pobierane są z rejestrów państwowych.
  • mPojazd - cyfrowy odpowiednik naszego dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz karty pojazdu
  • eRecepty - kody QR naszych recept, po których zeskanowaniu przez farmaceutę możemy odbierać przypisane leki w aptekach.
  • Licznik punktów karnych
  • Karta Dużej Rodziny
  • Bilety kolejowe
  • mLegitymacja szkolna i studencka

Aplikacja mObywatel dostępna jest do pobrania z Google Play i App Store, a korzystanie z niej wymaga jedynie posiadanie aktywnego Profilu Zaufanego.

Unijny Certyfikat Covid w aplikacji mojeIKP

mojeIKP to stosunkowo nowa aplikacja dla posiadaczy aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Znajdziemy w niej nasze aktualne skierowania lekarskie do realizacji oraz podobnie jak w aplikacji mObywatel - recepty do zrealizowania w aptekach.


Teraz również dodany został do niej Unijny Certyfikat Covid, dzięki czemu osoby, które z różnych względów nie korzystają jeszcze z aplikacji mObywatel będą mogły się nim legitymować podczas zagranicznych podróży.

Aplikację mojeIKP również możecie pobrać z Google Play i App Store. Niektórzy użytkownicy obu aplikacji zgłaszają problemy z pobraniem Unijnego Certyfikatu Covid, podczas którego zasypywani są błędami i wyłączaniem się aplikacji. Osobiście miałem tylko problem z wyłączaniem się aplikacji mObywatel, niemniej sam certyfikat został pobrany prawidłowo.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama