Startups

Klub miliarda dolarów - tak, startupów

Grzegorz Marczak
Klub miliarda dolarów - tak, startupów
9

WSJ przygotował świetne zestawienie startupów wartych miliard dolarów. Według definicji w zestawieniu tym znalazły się firmy prywatne, które w ciągu ostatnich trzech lat dostały pieniądze od inwestorów. Przyznacie, że miło jest zawieść oko na tych liczbach. Człowiek może się rozmarzyć zważywszy n...

WSJ przygotował świetne zestawienie startupów wartych miliard dolarów. Według definicji w zestawieniu tym znalazły się firmy prywatne, które w ciągu ostatnich trzech lat dostały pieniądze od inwestorów.

Przyznacie, że miło jest zawieść oko na tych liczbach. Człowiek może się rozmarzyć zważywszy na to, że firmy te w większości powstały na bazie prostego a potem skutecznie rozwijanego pomysłu. Liczby które znajdziecie na tym wykresie pokazują po lewej stronie sumę zebranych pieniędzy a po prawej obecną wartość firmy. Im większa różnica tym lepiej dla inwestorów.

Jakie można wyciągnąć wnioski z poniższego zestawienia?

  • nadal mamy małą reprezentację z Europy w tego typu zestawieniach
  • w czołówce poza takim tworami jak Piterest są serwisy i usługi które naprawdę oferują jakąś wartość a nie tylko potencjał przychodowy oparty na reklamie (oczywiście są wyjątki)
  • definicja startupu jest tak szeroka, że mieści nie tylko firmy które zebrały pół miliarda dolarów od inwestorów ale też bardzo stare działające od 1998 roku :)
  • są też absurdy, Snapchat jest wart tyle samo co Box w tym zestawieniu
  • w pierwszej piątce są dwa biznesu typu e-commerce w tym Zalando warte blisko 5 miliardów dolarów

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu