Świat

Kinect wbudowany w laptopa, czyli tajna broń Windows 8

Marcin Kamiński
Kinect wbudowany w laptopa, czyli tajna broń Windows 8
Reklama

Microsoft, podsycając atmosferę przed premierą swojego nowego systemu operacyjnego, ujawnia coraz to nowe funkcje Windows 8. Tym razem mamy coś napraw...


Microsoft, podsycając atmosferę przed premierą swojego nowego systemu operacyjnego, ujawnia coraz to nowe funkcje Windows 8. Tym razem mamy coś naprawdę interesującego. Ósma wersja „okienek” obsługiwać ma czujnik ruchu znany z konsoli Xbox 360, co umożliwiałoby nie tylko zabawę w gry, lecz także obsługę komputera za pomocą gestów i głosu. Informacja o tej funkcji w Windows 8 cieszy tym bardziej, że właśnie pojawiły się plotki o planach wyprodukowania przez firmę Asus laptopa z wbudowanym systemem Kinect! Windows 8 ma dzięki temu rozpoznawać twarz użytkownika i automatycznie ładować odpowiednie dla niego ustawienia systemowe.

Reklama

O kompatybilnym z PeCetami systemem rozpoznawania ruchu Kinect wiadomo już od jakiegoś czasu. Okazuje się jednak, że Microsoft planuje zaimplementowanie systemu do przygotowywanego Windows 8, a także współpracę z producentami komputerów przenośnych. The Daily miało już okazję zapoznać się z prototypowymi modelami laptopów. Jak donosi serwis, system Kinect wbudowano w listwę nad matrycą komputera, czyli dokładnie tam, gdzie obecnie umiejscowione są kamery internetowe. Pod ekranem zlokalizowane są natomiast diody LED, które najprawdopodobniej sygnalizować będą działanie systemu Kinect.


Microsoft planuje sprzedaż licencji na wykorzystanie Kinecta firmom zewnętrznym – obecnie mówi się o laptopach produkowanych przez firmę Asus, jednak niewykluczone są kolejne marki oraz urządzenia o mniejszych gabarytach, takich jak tablety i smartfony. Już na początku lutego zaprezentowane mają być także deweloperskie narzędzia dla Windows 8, w tym służące do tworzenia oprogramowania korzystającego z systemu Kinect. Ciężko w tej chwili przewidzieć zatem, jakie dokładnie nowe możliwości wniesie rozpoznawanie ruchu przez komputer. Z pewnością wykorzystane zostanie to w grach, które zyskały znacznie na atrakcyjności dzięki zastosowaniu Kinecta w konsolach. Spodziewać możemy się również zaprzęgnięcia czujnika do obsługi samego systemu operacyjnego – gestem ręki przełączymy się pomiędzy aplikacjami, a ruchem palca zmienimy aktywne okno. Zmniejszając urządzenie w przyszłości, system zamontować będzie można w tablecie i smartfonie. Nie mogę się tego momentu doczekać, już teraz zaobserwować można bowiem kreatywne sposoby na wykorzystanie możliwości Kinecta, o czym przekonacie się oglądając poniższy film.



Źródło obrazka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama