Ciekawe strony

Kim jesteś i skąd pochodzisz Androidowcu?

Kamil Mizera
Kim jesteś i skąd pochodzisz Androidowcu?
Reklama

Jest to chyba jedno z najciekawszych zjawisk w wirtualnej rzeczywistości, które można rozpatrywać w kategoriach socjologicznych. Mowa oczywiście o pod...


Jest to chyba jedno z najciekawszych zjawisk w wirtualnej rzeczywistości, które można rozpatrywać w kategoriach socjologicznych. Mowa oczywiście o podziale użytkowników urządzeń mobilnych na tych, którzy korzystają z Androida i na tych, którzy wolą iOSa. Co ciekawe, jest to podział "dwubiegunowy", bo chociaż na świecie są również ludzie, którzy wolą system od RIMu, Nokii czy Microsoftu, lub jeszcze inny, to patrząc na główny dyskurs, tak, jakby w ogóle ci użytkownicy nie istnieli.

Reklama

Owa swoista dwubiegunowość wydaje się pobudzać szare komórki różnych „badaczy” i badaczy do analizowania i określania „typowego” użytkownika danego systemu operacyjnego. Jak więc wygląda przeciętny Androidowiec, skąd pochodzi i co robi?

BluStack podjął się wyzwania przedstawienia światu modelowego użytkownika Androida. W skrócie: to najczęściej ciemnowłosy, krótko ostrzyżony osobnik, noszący t-shirty, jeansy i trampki, często z okularami na nosie. No i przeważnie to Amerykanin. Szczegóły?

Pozostawię kwestię wyglądu typowego Androidowca w spokoju, gdyż określanie tego jest, według mnie, kompletnie bezsensowne. Za to interesujące jest to, że według ankiety 27% użytkowników Androida pochodzi z Europy, a 28% z Azji. Ciekawe jest również to, że zużywa na transfer danych miesięcznie prawie 600 MB. 13% Androidowców ma więcej, niż 50 aplikacji na swoim urządzeniu, 33% ma tylko aplikacje darmowe. 62% z posiadaczy urządzeń z Androidem głównie na nich gra, ale aż, i to interesujące, 38% wykorzystuje je do pracy:


Tak zupełnie na marginesie, abstrahując od powyższej ankiety, uważam, że próba określania typowego Androidowca i iOSowca mija się z celem, a podział nie jest tak dwubiegunowy, jakby się mogło wydawać. Dlaczego sądzę, że typowego Androidowca nie da się jasno określić? Otóż, o ile w przypadku Apple, jego klienci mają do wyboru tylko jedną linię telefonu i przypisany do niego system i w ten sposób można pokusić się o jakieś uogólnienia, o tyle użytkownicy Androida korzystają z tak szerokiej gamy urządzeń, że szukanie typu idealnego nie ma zupełnie sensu. Mogę się mylić we wniosku, ale wydaje mi się, że przeciętny osobnik wybierając telefon z Androidem nie tyle zwraca szczególną uwagę na system mobilny, ale na sam hardware. Ponieważ Android jest w tym momencie na niemal każdym urządzeniu, które jest w stanie go udźwignąć, więc nie może być jedynym kryterium wyboru. A w takim razie poszukiwanie typowego użytkownika Androida jest raczej mało sensowne. Można wprawdzie uogólnić statystycznie wygląd, tak, jak zrobiono to powyżej (zapominając chociażby o tak ciekawej rzeczy, jak płeć), tylko, co w sytuacji, gdy ktoś używa na przykład telefonu z iOSem, ale tabletu z Androidem, lub na odwrót? A może jednak istnieje typ idealny Adroidfana i Applefana?

 

Foto

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama