Polska

Kilkudniowa awaria ePUAP ujawnia kolejne słabości platformy [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Kilkudniowa awaria ePUAP ujawnia kolejne słabości platformy [prasówka]
21

Od czwartku do soboty system ePUAP był niedostępny. Przyczyną awarii miały być uszkodzenia fizyczne serwerów.

ePUAP "do zaorania"

Służący m.in. do składania wniosków w ramach programu 500+ system ePUAP zanotował kolejną awarię. Od czwartku do soboty strony serwisu były niedostępne, co, jak poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska, wynikało z fizycznych uszkodzeń. Problem nie byłby tak poważny, gdyby ePUAP miał kopie zapasowe, a przy jego projektowaniu uwzględniona została redundancja. W swoim wpisie na Facebooku Streżyńska napisała wprost, że "gdyby nie środku z UE ePUAP należałoby zaorać". W szczegółowy sposób kwestię tę analizuje Niebezpiecznik, gdzie przytoczono treść audytu, który przeprowadzono po objęciu teki ministerskiej przez Streżyńską. Wynikają z niego poważne braki i błędy, które popełniono już na etapie projektowania ePUAP.

Mass Effect w EA Access

Z mniej poważnych i bardziej przyjemnych newsów warto wspomnieć o dodaniu Mass Effect do usługi EA Access. Posiadacze Xboksów One niebawem będą mogli w ramach abonamentu zagrać w jednego z najlepszych w historii gatunku erpegów. Gra jest już objęta programem kompatybilności wstecznej, więc z technicznego punktu widzenia dodanie jej do EA Access nie stanowi problemu. Oficjalnie EA i Microsoft jeszcze o tym nie poinformowali, ale na trop ME wpadli użytkownicy Reddita. Pozostaje czekać.

Beta Overwatch przedłużona

Jeżeli zagrywaliście się w otwartą betę Overwatch, bajkowej strzelanki z elementami MOBA od Blizzarda to mamy dobre wieści. Testy potrwają o 24 godziny dłużej. Dostęp do gry utracimy dopiero we wtorek o godzinie 19:00, a więc zostało jeszcze sporo czasu, aby zapoznać się z tym fantastycznym tytułem. Jednocześnie odsyłam Was do naszych wrażeń z przedpremierowych pokazów gry. Ja byłem oczarowany.

Rusza promocja Xiaomi Mi Max

Nowy phablet od Xiaomi, model Mi Max oficjalnie zadebiutuje podczas konferencji zaplanowanej na 10 maja. Tymczasem w sieci pojawia się coraz więcej materiałów promujących urządzenie. Na udostępnionych trzech oficjalnych grafikach widać wyraźnie, że będzie to ogromne urządzenie (nieoficjalnie mówi się o przekątnej 6,4 cala i rozdzielczości FHD). Phablet ma pracować podobno pod kontrolą Snapdragona 650 z 2 lub 3 GB RAM i 16 lub 32 GB pamięci wewnętznej. Nie będzie to zatem raczej high end.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

PolskaBezpieczeństwo