Kilka godzin temu pisałem o sukcesie Wiedźmina, który sprzedaje się rewelacyjnie (cena akcji wystrzeliła), teraz o innym ważnym wydarzeniu, które powi...
Kilka godzin temu pisałem o sukcesie Wiedźmina, który sprzedaje się rewelacyjnie (cena akcji wystrzeliła), teraz o innym ważnym wydarzeniu, które powinno cieszyć Polaków: profesor Dariusz Jemielniak został wybrany członkiem Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. To spore wyróżnienie i zdecydowanie należą się gratulacje.
Wikipedii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, to jedna z najlepiej znanych stron internetowych, mocny filar Sieci. Nad jej funkcjonowaniem czuwa m.in. wspomniana we wstępie Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia – kontroluje bieżące działania organizmu, określa też kierunki dalszego rozwoju. Ważne jest zatem, kto zasiada w radzie, jaką ma wizję budowania przyszłości Wikipedii oraz pobocznych projektów. A jaka jest wizja profesora Jemielniaka?
Chce on zwiększyć udział świata akademickiego w tworzeniu Wikipedii, ograniczyć biurokrację oraz zmniejszyć "anglocentryzm Wikipedii". Warto w tym miejscu dodać, że Dariusz Jemielniak to nie tylko pierwszy Polak w Radzie – to pierwsza osoba spoza USA i Europy Zachodniej w tym organie. Zjawisko dość dziwne, gdy weźmie się pod uwagę, że encyklopedia rozwijana jest w kilkuset językach i tworzą ją ludzie z całego globu. Niektórzy zastanawiają się pewnie teraz, na jakich zasadach odbywają się wybory, kto wybrał Polaka. Odpowiedź jest prosta: twórcy Wikipedii.
Wybory do Rady Powierniczej organizowane są według specyficznych zasad: prawo głosu ma każdy z twórców Wikipedii i jej projektów siostrzanych, który wykonał przynajmniej 300 edycji przed 15 kwietnia 2015 i przynajmniej 20 w okresie pomiędzy 15 października 2014 a początkiem wyborów. Dzięki temu wpływ na zarządzanie Fundacją Wikimedia mają osoby, które faktycznie uczestniczą w ruchu Wikimediów. Co ciekawe, zasady wyborów dopuszczają oddawanie głosów za każdym z dwudziestu kandydatów, przeciw konkretnym osobom, a także głosy neutralne. Jak tłumaczy na blogu Fundacji Gregory Varnum, w głosowaniu wzięli udział przedstawiciele przeszło 180 Wikipedii z całego świata. – Swój głos oddało 5167 przedstawicieli naszej społeczności, to więcej niż w jakichkolwiek wyborach do tej pory – tłumaczy.
Polecam przyjrzeć się bliżej karierze profesora Jemielniaka, bo to ciekawa postać – ma dopiero 40 lat, a na koncie już sporo osiągnięć (wrażenie robi sam tytuł profesorski przed czterdziestką). Można zajrzeć na polacyzwerwa.pl, bo to jeden z finalistów plebiscytu Polacy z werwą, można też skorzystać z… Wikipedii. Można się z niej dowiedzieć np., że to teoretyk zarządzania, profesor tytularny nauk ekonomicznych specjalizujący się w zarządzaniu wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy, kierownik Katedry Zarządzania Międzynarodowego oraz centrum badawczego CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces) w Akademii Leona Koźmińskiego, założyciel grupy badawczej NeRDS (New Research on Digital Societies). No i zapalony Wikipedysta – społeczności wirtualnej encyklopedii poświęcił nawet książkę. Najwyraźniej właściwy człowiek na właściwym miejscu. Gratuluję i życzę sukcesów w nowej roli.
Źródła grafik: Wikipedia, Autor: Ragesoss, licencja: [CC-BY-SA 3.0]
Wikipedia, Autor: KozminskiUni, licencja: [CC-BY-SA 3.0]
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu