Seriale

Dukaj i Bagiński wyprodukują belgijski serial dla Netfliksa, inspirowany powieścią pisarza

Weronika Makuch
Dukaj i Bagiński wyprodukują belgijski serial dla Netfliksa, inspirowany powieścią pisarza
4

Netflix sięgnie po twórczość Jacka Dukaja, aby stworzyć sześcioodcinkowy serial.

Netflix zapowiedział właśnie pierwszy belgijski serial oryginalny pod tytułem Kierunek: Noc. Scenariusz jest inspirowany książką Jacka Dukaja Starość Aksolotla. Historia powieści opiera się na postapokaliptycznej wizji świata, w którym kosmiczny kataklizm sterylizuje Ziemię ze wszystkiego, co żywe. Nielicznym przed katastrofą udało się przekopiować umysły w wersji cyfrowej na dyski. Ocaleńcy zaczynają tworzyć cywilizację na nowo. Powieść pokazuje czytelnikom odwrócony porządek życia i śmierci, postępu i stagnacji. Nie brakuje w niej przemyśleń na temat duszy ludzkiej i odwiecznej samotności człowieka.

Kierunek: Noc zadebiutuje w 2020 roku

Producentami wykonawczymi zostali Tomasz Bagiński (Wiedźmin) oraz Jacek Dukaj. Za reżyserię odpowiadać będą Inti Calfat i Dirk Verheye, czyli twórcy z Belgii. Showrunnerem całości został Jason George (The Protector, Narcos). Obsada aktorska nie jest jeszcze dokładnie znana. Wiemy natomiast, że dostaniemy totalną mieszankę narodowościową. W serialu pojawią się aktorzy z Belgii, Polski, Francji, Włoch, Niemiec, Rosji i Turcji. Taka mieszanka różnych talentów i podejść do swojej pracy może zaowocować bardzo ciekawym w swojej finalnej wersji projektem. Oby faktycznie tak było.

Kultowe Metro 2033 zostanie zekranizowane. Głuchowski współpracuje z Gazprom Media

Na  swojej stronie na Facebooku reżyser Tomasz Bagiński napisał:

Dobrze mieć serial na Netflix. Jeszcze lepiej mieć dwa.

Co się stanie jak się weźmie kilka stron z gęstej jak gwiazda neutronowa książki Jacka Dukaja i rozpisze na serial?

Wymyślone w Polsce, dopieszczone w Stanach, napisane po angielsku, kręcone po francusku przez Belgijskich reżyserów w Bułgarii. Międzynarodowy projekt, bo i międzynarodowy temat. Słoneczna apokalipsa nie patrzy na narodowości, pochodzenie i status. Zabija wszystkich. Jedyna szansa ucieczki to podróż samolotem w noc!

Pozytywne nastawienie Bagińskiego bardzo mnie cieszy. Rzecz jasna trudno oczekiwać, aby pisał o swoim projekcie już na samym starcie źle, ale jestem gotowa mu zaufać. Inspirują go dobre i ważne dla Polaków książki, a to akurat bardzo cenię.

Streep, Oldman i Banderas w filmie o głośnym skandalu Panama Papers na Netfliksie

Serial rozpocznie katastrofalne w skutkach zjawisko słoneczne, które wyniszczy wszystko, co stanie mu na drodze. Głównymi bohaterami staną się pasażerowie i członkowie załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają obrać kurs na zachód, aby odnaleźć schronienie w mroku. Na pokładzie znajdą się bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywilne i wojskowi. Będą pochodzili z różnych środowisk, większości nie będzie łączył nawet język. Każdy z nich będzie chciał po prostu przeżyć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu