Motoryzacja

Kierowcy BMW powodują najmniej stłuczek, najgorsi są posiadacze japońskich aut

Kamil Pieczonka
Kierowcy BMW powodują najmniej stłuczek, najgorsi są posiadacze japońskich aut
66

Popularna porównywarka cen ubezpieczeń samochodowych, Rankomat, opublikowała dzisiaj raport na temat rynku ubezpieczeń za 3. kwartał 2019 roku i można z niego wyciągnąć kilka ciekawych wniosków. Okazuje się, że posiadacze samochodów BMW odnotowują najmniej stłuczek, a mimo wszystko płacą najwyższe składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Kierowcy BMW jeżdżą najbezpieczniej?

Rankomat pozwala porównać ceny ubezpieczenia OC w różnych firmach i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Aby zrobić to dobrze musi zebrać informacje o naszym samochodzie oraz historii wypadków i kolizji. Dzięki temu dysponuje sporą bazą informacji o posiadaczach samochodów w Polsce i dzisiaj postanowił się nimi podzielić. Jedną z ciekawszych statystyk jest wypadkowość, okazuje się, że to kierowcy BMW deklarują najmniej stłuczek, zaledwie 16,8% z nich miało w ostatnim roku jakąś przygodę. Zaraz za nimi są posiadacze samochodów Audi oraz Fiat.

Na drugim biegunie znaleźli się kierowcy jeżdżący autami japońskich marek - Mazda, Toyota i Nissan. Wśród nich więcej niż co piąty miał w ostatnim roku jakąś szkodę, która wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC. Nie znamy niestety próbki na jakiej wykonano badanie, więc ciężko ocenić jego wiarygodność, ale trzeba przyznać, że wyniki są nieco zaskakujące. Japońskie samochody kojarzą się raczej z dojrzałymi użytkownikami, a kierowcy BMW cieszą się raczej złą opinią. Co więcej wydają się to potwierdzać dane ubezpieczycieli.

Jak wynika z kolejnego wykresu, najwięcej za ubezpieczenie OC płacą właśnie posiadacze samochód BMW. Na wykresie mamy medianę ceny z 3. kwartału 2018 (szary kolor) i 2019 roku (niebieski). Dla aut marki BMW jest ona zdecydowanie najwyższa, wręcz nienaturalnie, bo jest to ponad 200 PLN drożej niż mediana dla trzeciej marki od końca (Volkswagen). Oczywiście na cenę OC wpływa wiele czynników, nie tylko szkodowość, ale też pojemność silnika, wiek właściciela, miejsce zamieszkania czy wreszcie cena pojazdu. Dlatego też trudno jest wyciągać definitywne wnioski odnośnie przyczyn takiego stanu rzeczy, szczególnie mając w pamięci wykres powyżej.

To na co natomiast warto jeszcze zwrócić uwagę, to fakt, że ceny OC w czasie ostatnich 12 miesięcy dosyć wyraźnie spadły. Mediana w 3. kwartale 2019 roku jest zazwyczaj niższa o około 50 PLN, co daje nam spadek ceny o około 8%. To dobra wiadomość, bo ostatnie lata były pasmem stałych podwyżek.

Im więcej stłuczek tym drożej, dużo drożej

O tym, że stłuczki z naszej winy mają wpływ na wysokość ubezpieczenia OC przekonał się już pewnie każdy. Rankomat postanowił jednak sprawdzić jak bardzo szkodowa jazda podnosi nam stawki OC i nie są to pozytywne wiadomości. Mediana ceny ubezpieczenia OC dla kierowców bezszkodowych to 609 PLN. Jedna stłuczka powoduje wzrost składki o 50% do ponad 900 PLN. Dwie stłuczki to już ponad dwukrotny wzrost, a trzy ponad trzykrotny. Wniosek jest raczej prosty, lepiej jeździć bezpiecznie i nie powodować kolizji i wypadków ;-)

źródło: Rankomat

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu