Polska

Kiedy polskie stacje FM puszczają polską muzykę? Głównie w nocy…

Grzegorz Ułan
Kiedy polskie stacje FM puszczają polską muzykę? Głównie w nocy…
72

Ustawa o Radiofonii i Telewizji wymusza na polskich stacjach radiowych puszczanie muzyki w języku polskim jako co najmniej 33% całego repertuaru muzycznego w danym dniu, z czego 60% ma przypadać na czas emisji pomiędzy 5:00 a 24:00. Jak z tego obowiązku wywiązują się dwie czołowe ogólnopolskie stacje radiowe w Polsce, RMF FM i Radio Zet? Serwis POPRUNTHEWORLD sprawdził to, dość dokładnie.

Jak? Sprawdzili playlisty obu stacji za okres od 1 listopada 2017 do 31 stycznia tego roku, zebrali do tego 2,5 tysiące utworów i 50 tysięcy rekordów emisji, które zestawili poprzez API Spotify Developer z utworami dostępnymi w katalogu tego serwisu straeamingowego. W efekcie udało im się połączyć większość rekordów, czyli około 40 tysięcy. Na takich danych można operować dowolnie.

Okazało się, że najpopularniejsze stacje FM w Polsce, RMF FM i Radio Zet, wywiązują się z wymogów ustawy, na poziomie odpowiednio 32% i 31,5%, jednak obie stacje, a w szczególności Radio Zet przerzucają emisję polskiej muzyki na godziny nocne. Tak to wygląda w przypadku RMF FM:

Playlista grana pomiędzy 24:00 a 5:30 składa się w 50% procentach z polskich piosenek, a w tzw. prime-time, czyli pomiędzy 8:00 a 14:00 udział wynosi 26%.

Gorzej to wygląda w przypadku Radia Zet, ta stacje przerzuca na noc emisję, aż 76% polskich utworów, a w dzień udział polskich piosenek kształtuje się na poziomie 23%.

POPRUNTHEWORLD na podstawie tak zebranych danych sprawdził też, która z tych dwóch stacji puszcza starsze piosenki i czy dopasowują repertuar muzyczny do tradycyjnego rytmu dnia. Okazało się, że Radio Zet gra starszą muzykę, a na przykład rano pomiędzy 6:00 a 9:00 bardziej energetyczną i pobudzającą muzykę gra RMF FM. Naprawdę ciekawe dane udało im się wyłuskać, polecam zapoznać się z ich wszystkimi wykresami.

Źródło: Wykop via POPRUNTHEWORLD.

Photo: Wavebreakmedia/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu