Polska

Zakaz handlu w niedzielę? Carrefour uruchamia 6 marca nowy sklep pod nazwą… Zakupy codzienne

Grzegorz Ułan
Zakaz handlu w niedzielę? Carrefour uruchamia 6 marca nowy sklep pod nazwą… Zakupy codzienne
137

To, że ustawa zakazująca handlu w niedzielę będzie naruszana i omijana wszyscy już przewidzieli wcześniej. Już po jej podpisaniu przez prezydenta zaczęły się dziwne ruchy, stacje paliw Orlen poszerzyły asortyment o produkty spożywcze, całkiem przypadkowo. Pojawiły się też zapowiedzi Biedronki o wydłużeniu pracy w sobotę przed wolnymi niedzielami do 23:45 i rozpoczęciu zmiany w poniedziałek już o 00:15 po wolnych niedzielach. Nocną zmianę w poniedziałek planuje też Tesco.

Nie zapominajmy jednak o internecie, który w ostatniej chwili wyleciał z prac nad ustawą, bo też planowano ograniczenia w handlu w sklepach internetowych w niedzielę. Skoro jest legalny, duże sklepy spożywcze na pewno skorzystają z tej możliwości. Pierwszy ruch wykonał Carrefour, co ciekawe dowiedziałem się o tym z ich newslettera (zapisałem się w ramach ich karty Rodzinka).

Adres Carrefour.pl - Zakupy codzienne (ładnie pod SEO zrobiony title i adres) jest jeszcze nieaktywny, z nowego regulaminu sklepu internetowego Carrefour wyczytałem, że udostępniony będzie 6 marca, czyli w tygodniu przed pierwszą niedzielą bez handlu 11 marca. Nie trzeba tu Sherlocka, by stwierdzić, że przenosiny sklepu spowodowane są nową ustawą.

W regulaminie nie znalazłem sposobu, jak i czy w ogóle chcą ominąć zakaz (może to być zwykła akcja marketingowa lub właśnie pod SEO), choć jest zapis, że Zamówienia przyjmowane są za pośrednictwem Sklepu Internetowego Carrefour.pl - Zakupy codzienne 7 dni w tygodniu, przez całą dobę, z zastrzeżeniem postanowień pkt. III. ust. 22 powyżej. Zastrzeżenie dotyczy pomniejszych kwestii:

Sprzedający dokłada wszelkich starań w celu zapewnienia, aby funkcjonalność i sprawność działania Sklepu Internetowego Carrefour.pl - Zakupy codzienne była jak najlepsza. W związku z powyższym Sprzedający zastrzega sobie prawo do ograniczenia dostępu do Sklepu Internetowego Carrefour.pl - Zakupy codzienne w celu usunięcia awarii bądź poprawy jego funkcjonalności.

Niemniej nie znaczy to, że te towary będą dostarczane w niedzielę. W przypadku wyboru sposobu płatności wymieniane są następujące możliwości dostarczenia towaru do Coolmatów, przez kuriera oraz odbiór osobisty w wybranych sklepach, miedzy innymi w sekcji Carrefour Drive.

Co z tym dostarczeniem w niedzielę wolną od handlu? Jest też zapis, który określa kiedy Carrefour bedzie dostarczał towary:

Dostawa Towarów jest realizowana 7 dni w tygodniu od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 22:00, w niedziele od 8:00 do 20:00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Mamy tu określenie z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, to się jednak odnosi do świąt, nie do wybranych niedziel (wolne od pracy - wolne od handlu). Wydaje mi się, że to będzie proste do zrealizowania przez internet. Klient zamawia w wolną niedzielę, a Carrefour dostarcza zakupy poprzez podwykonawców do klientów lub do Coolmatów. Nawet odbiór w sklepie jest możliwy, na razie akurat w jednym, oferującym Carrefour Drive, spójrzcie na ten zapis w regulaminie:

Aby odebrać Zamówienie w punkcie odbioru Drive, Klient powinien podjechać do szlabanu znajdującego się przy wjeździe do punktu odbioru Drive, skontaktować się z pracownikiem Carrefour poprzez urządzenie wywołujące zlokalizowane przy szlabanie i podać numer Zamówienia, a następnie po podniesieniu się szlabanu wjechać na jedno z oznaczonych stanowisk Drive przeznaczonych do odbioru Zamówienia. Pracownik Carrefour dostarczy Klientowi Zamówienie do stanowiska. W przypadku, gdy Klient wjedzie na stanowisko odbioru Drive z wykorzystaniem innego wjazdu niż wyżej wymieniony, Zamówienie nie zostanie dostarczone Klientowi.

W mojej ocenie może to zrobić nawet ochroniarz, sklep nie musi być otwarty, klient nawet nie musi wychodzić z samochodu. Wydaje mi się, że od marca zacznie się wysyp innych dziwnych pomysłów, a założenia samej ustawy rozsypią się w drobny mak. I tak ktoś będzie musiał pracować w ten dzień, pakować produkty, wysyłać i dostarczać. Może w mniejszej skali jak teraz, ale i tak. Ku pamięci - najbliższe wolne od handlu niedziele to 11 i 18 marca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu