Google

Kiedy Google+ dogoni Facebooka?

Grzegorz Ułan
Kiedy Google+ dogoni Facebooka?
31

Google, cztery miesiące po uruchomieniu swojego serwisu społecznościowego Google Plus, może pochwalić się 40 milionami aktywnych użytkowników. Raz było więcej raz mniej, możemy jednak przyjąć, iż to realna liczba na dzisiaj, ale czy to realna konkurencja dla Facebooka, jeżeli tak, to w jakim czasie...

Google, cztery miesiące po uruchomieniu swojego serwisu społecznościowego Google Plus, może pochwalić się 40 milionami aktywnych użytkowników. Raz było więcej raz mniej, możemy jednak przyjąć, iż to realna liczba na dzisiaj, ale czy to realna konkurencja dla Facebooka, jeżeli tak, to w jakim czasie może się nią stać.

Liczba ta może się wydawać mała, jednak jak na pierwsze miesiące funkcjonowania, to pokaźna baza wyjsciowa. Facebook 40 milionów użytkowników osiągnął w kwietniu 2007 roku. Miał więc ponad 4 lata by dobić do obecnych 800 milionów. Również nie był wtedy sam na tym rynku. Dzisiejsi użytkownicy FB to w głównej mierze odpływ z konkurencyjnego MySpace.

Google też nie jest przecież nową firmą, ma miliony swoich użytkowników na całym swiecie. To jest właśnie potencjał, który może sprawić w krótkim czasie, iż Google Plus osiągnie sukces porównywalny z FB.

Spójrzmy jaki potencjał ma Google na przykładzie danych z USA z maja tego roku.


Żródło

155 milionów użytkowników Google w zestawieniu ze 140 milionami Facebooka. Bez danych z urządzeń mobilnych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jeszcze obecną politykę Google, ujednolicenia i skupienia wszystkich swoich usług w jednym miejscu, z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, iż duża ich część zacznie po prostu korzystać z G+. Czy zabierze też do siebie użytkowników FB. Nie sądzę, przynajmniej na chwile obecną. Może z biegiem czasu, z chwilą osiągnięcia pełnej funkcjonalność, czyli po wprowadzeniu kont firmowych oraz dodatkowych usług jak wspominany u nas Google Ekspert, będziemy świadkami większego napływu użytkowników, siłą rzeczy, również z konkurencyjnego FB.

Google ma czas i pieniądze, by doprowadzić ten projekt do końca i czerpać z niego zyski. Szacuje się, iż Google ma 40% udziału w rynku reklamy internetowej. Nie sądzę też dlatego, by i ten projekt, na podobieństwo Google Wave czy Google Buzz, został porzucony. Google Plus ma zbyt duży potencjał na kolejną maszynkę do zarabiania w rękach Google.


Żródło

Liczby te pokazują, jak duże zaufanie mają firmy do produktów Google, mimo zbliżonej bazy użytkowników, Google niepodzielnie króluje na tym polu. Myślę też, że konta firmowe na G+ bedą kluczowym momentem i z chwilą ich wprowadzenia będzie można ocenić w jakim czasie Google Plus osiągnie miliard użytkowników:). Kiedy to nastąpi? Fakt udostepnienia już wszystkim użytkownikom Google Plus, również korzystającym z Google Apps, pozwala przypuszczać, iż konta firmowe zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku. Idealnym momentem na ten krok, według mnie, byłby okres przedświąteczny.
Żródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleFacebook