Motoryzacja

Kia EV6 z polskim cennikiem i oficjalnymi danymi o zasięgu

Kamil Pieczonka
Kia EV6 z polskim cennikiem i oficjalnymi danymi o zasięgu
57

Kia EV6 zapowiada się na jeden z ciekawszych modeli elektrycznych, który wkrótce trafi na rynek. Świetnie wygląda, oferuje bardzo dobre wyposażenie oraz zadowalający zasięg, w topowej wersji z bateriami o pojemności 77,4 kWh pozwala na przejechanie niemal 530 km. To więcej niż wstępne szacunki.

Kia EV6 z zasięgiem nawet 528 km

Kia uzyskała wreszcie homologację WLTP dla modelu EV6 w wersji z większym pakietem baterii o pojemności 77,4 kWh. W modelu z napędem na tylną oś będzie to nawet 528 km, przy średnim zużyciu energii na poziomie 16,5 kWh/100 km. W przypadku modelu z napędem na wszystkie koła, a co za tym idzie przy wykorzystaniu dwóch silników o mocy 325 KM, zasięg to 506 km. To wyraźnie więcej niż wcześniejsze szacunki, które mówiły o wartościach odpowiednio ~510 km oraz ~460-490 km. Co jednak jeszcze ważniejsze, Kia obiecuje też szybkie ładowanie. Przy zastosowaniu szybkiej ładowarki 800V baterie od 10 do 80% naładujemy w 18 minut z mocą nawet 239 kW. Ładowarki 800V to jednak rzadkość, ale dzięki specjalnej konstrukcji wbudowanego inwertera, również w znacznie popularniejszych ładowarkach 400V możliwe będzie szybkie uzupełnienie energii. Przy okazji warto też wspomnieć, że Kia daje 7 lat gwarancji (lub 150 000 km) na akumulator i zapewnia, że jego pojemność w tym czasie nie spadnie poniżej 70% oryginalnej wartości.

Wpływ na zasięg ma też pewnie rekuperacja, a ta w modelu EV6 będzie aż sześciostopniowa, regulowana przy pomocy łopatek przy kierownicy. Dostępna jest też funkcja i-Pedal, która pozwala tak agresywnie odzyskiwać energię, aby nie było potrzebne korzystanie z hamulca w jeździ typowo miejskiej. To wszystko pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności zwiększając atrakcyjność tego modelu. Nie wiadomo jeszcze jaki zasięg zaoferuje najsłabsza i najtańsza wersja z bateriami o pojemności 58 kWh, ale można bezpiecznie założyć, że przekroczy on 400 km.

Kia EV6 - polski cennik

Od jakiegoś czasu dostępny jest też polski cennik tego modelu, który zaczyna się od 179 900 PLN za model z silnikiem o mocy 170 KM i zasięgiem około 400 km. Za większy pakiet baterii trzeba zapłacić minimum 199 900 PLN, a napęd na wszystkie koła oraz większa moc dzięki zastosowaniu dwóch silników wymaga dopłaty kolejnych 17 000 PLN. Topowy model EV6 GT z silnikami o mocy 585 KM dostępny będzie dopiero pod koniec przyszłego roku, a jego cena została ustalona na 281 900 PLN.

Już podstawowe wyposażenie modelu EV6 obejmuje między innymi poduszki powietrzne przednich i tylnych siedzeń, poduszkę centralna fotela kierowcy, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, kamerę cofania, przednie reflektory, światła do jazdy dziennej oraz tylne lampy LED, przednią szybę akustyczną i laminowaną, klimatyzacja automatyczną z dodatkowymi nawiewami w słupku „B” dla pasażerów tylnych siedzeń, tapicerkę skórzano – materiałową, 19" felgi aluminiowe z oponami w rozmiarze 235/55R19, system „multi charging” obsługujący napięcie 400 i 800V oraz możliwość ładowania z mocą 350 kW oraz ładowarkę AC mocy 11 kW. Mamy też sporo systemów bezpieczeństwa: utrzymania pasa ruchu (LKA), autonomicznego hamowania (FCA), ostrzegania o zmęczeniu kierowcy (DAW), rozpoznawania znaków (ISLA),  aktywny tempomat z funkcją „machine learning” (SCC) i asystent jazdy po autostradzie (HDA). W standardzie jest też 7 – letni plan darmowych usług cyfrowych Kia Live Services, usługi UVO Connect, 7 – letni plan darmowej aktualizacji map oraz rok darmowej, automatycznej aktualizacji danych z chmury (OTA).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu