YouTube

5 dobrych kanałów na YouTube o starych grach

Kamil Świtalski
15

YouTube już dawno przestał być platformą wyłącznie dla śmiesznych, krótkich, filmików. Coraz częściej spotykamy tam w pełni profesjonalnie przygotowane materiały na różne tematy. Nie mogło wśród nich zabraknąć także starych gier!

Jeremy Parish

https://www.youtube.com/user/toastyfrog

Jeremy Parish to człowiek-instytucja. Przez wiele lat związany z amerykańskimi mediami okołogrowymi (1UP, USgamer) — teraz jest w stu procentach „na swoim”. Regularnie nagrywa podcast Retronauts (także poświęcony starym grom), a oprócz tego od jakiegoś czasu prowadzi kanał na YouTube, w którym równolegle prowadzi 3 stałe cykle: GameBoy World, Good Nintentions, Mode Seven. Jego ambicją jest nagranie materiałów i udokumentowanie wszystkich gier zgodnie z ich kolejnością wydania — łącznie z pudełkami i całą dokumentacją. Na ten moment omawia gry na GameBoya, NES oraz SNES. A oprócz tego regularnie serwuje również livestreamy, których archiwum również znajdziemy na kanale.

Angry Video Games Nerd

https://www.youtube.com/user/JamesNintendoNerd

To prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych formatów o starych grach, jakie do tej pory powstały. Angry Video Game Nerd to klasyka, którą znać po prostu wypada. Gość z humorem opowiada o… najmniej udanych produkcjach. Nie jest to żaden nowy format — a teraz, z perspektywy czasu, fajnie jest obserwować jak zmieniał się jakościowo przez te wszystkie lata. Jeżeli lubicie krzykliwych gości, którzy ze sporym dystansem podchodzą do wszystkich napotkanych niespójności i głupot, a przy okazji chcielibyście poznać odrobinę klasyki nie tylko tej z najwyższej półki — to warto się zainteresować. Miejcie jednak na uwadze, że nie wszystkie produkcje o których opowiada autor są naprawdę AŻ TAK ZŁE… niektórym naprawdę warto dać szansę. Seria znajduje się na kanale Cinemassacre, na którym autor nagrywa również recenzje wątpliwej jakości horrorów, a regularnie też serwuje widzom streamy z klasycznych produkcji.

Classic Game Room

https://www.youtube.com/user/InecomCompany

Classic Game Room to jedna z pierwszych inicjatyw, które serwowały w sieci recenzje wideo. Początki działalności duetu Marka Busslera i Davida Crossona sięgają 1999 roku. Warto jednak mieć na uwadze, że na kanale znajdziemy setki materiałów — i nie wszystkie dotyczyły będą recenzji starych gier. Owszem, przeważa tam nostalgia w najrozmaitszej formie (gry, zabawki, komiksy itd.), ale zdarzają się również nowości. Grunt, to że wszystko stoi na wysokim poziomie ze strony merytorycznej! Ze swojej strony polecam bliżej się przyjrzeć ich playlistom, gdzie możemy hurtem obejrzeć m.in. recenzje kontrolerów na przestrzeni rozmaitych generacji.

Game Sack

https://www.youtube.com/user/MrGameSack

Joe i Dave, czyli twórcy Game Sack, pałają ogromną miłością do starych gier. I to widać już od pierwszych sekund... właściwie któregokolwiek z odcinków. Są ogromnymi pasjonatami, którzy chłoną informacje na ich temat retro gier z najrozmaitszych źródeł. A korzystając z okazji z pasją dzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami ze światem. Na kanale znajdziemy głównie recenzję klasyków, chociaż nie zabrakło w tym wszystkim również odrobiny miejsca dla świeższych produkcji. Od siebie szczególnie polecam serię Same Game, Different name i świetne odcinki Left in Japan, w których autorzy przedstawiają produkcje, które nigdy nie opuściły Japonii.

Pixelmusement

https://www.youtube.com/user/Pixelmusement/

Na tle powyższych kanał Krisa Asicka wyraźnie się wyróżnia. Bo choć wśród poprzednich propozycji znajdziemy nieco o starych grach na komputery, to jednak — nie da się ukryć — dominują tam konsole. Tu — wręcz przeciwnie, na pierwszym miejscu jest DOS. Kris w swoich materiałach nie tylko po kolei prezentuje kolejne perełki, ale też omawia je i analizuje. Jako projektant gier ma na ten temat spore pojęcie, dlatego chętnie opowiada co zagrało, co nie zagrało i co dałoby zrobić się lepiej.

Warto także okiem:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTubestare gry