Telewizja

Sieci kablowe żądają wyjaśnień dlaczego kanału TVP 4K nie będzie w kablówkach

Grzegorz Ułan
Sieci kablowe żądają wyjaśnień dlaczego kanału TVP 4K nie będzie w kablówkach
26

Dostaliśmy własnie oświadczenie Mediakom, Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji odnoszące się do planowanej przez TVP transmisji piłkarskich Mistrzostw Świata w 4K na kanale TVP 4K oraz na Canal+ 4K Ultra HD. Związek ma pretensje do TVP, że nie zgadza się na reemisję sygnału 4K do sieci kablowych.

TVP poinformowała o uruchomieniu TVP 4K w kwietniu, a już dziś wiemy, że na tym kanale zobaczymy 52 mecze m.in. mecz otwarcia mistrzostw, wszystkie spotkania polskiej reprezentacji, 40 spotkań grupowych oraz mecze fazy pucharowej. Natomiast na Canal+ 4K Ultra HD emitowanych będzie 12 meczów: 8 meczów grupowych, jeden mecz 1/8 finału, jeden ćwierćfinał, jeden półfinał oraz 15 lipca wielki finał na moskiewskich Łużnikach.

Krzysztof Kacprowicz, Prezes Zarządu Mediakom, organizacji skupiającej kilkudziesięciu małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych oraz sieci telewizji kablowych:

Do tej pory nie otrzymaliśmy z TVP SA odpowiedzi dlaczego nadawca stosuje taką politykę, dlatego zwróciliśmy się w tej sprawie do organów nadzoru rynku. Bez wątpienia Mistrzostwa Świata w piłce nożnej są wydarzeniem sportowym o ważnym znaczeniu zarówno narodowym, jak i międzynarodowym. Odmawianie operatorom kablowym możliwości zapewnienia reemisji relacji z tego wydarzenia w podwyższonej jakości 4K, oznacza naszym zdaniem naruszenie obowiązku realizowania misji publicznej.

Przyznam, że zdziwiło mnie to oświadczenie, bo jak wiemy aby móc oglądać telewizje w 4K, potrzebujemy nie tylko odpowiedni telewizor, ale i odpowiedni dekoder wspierający wyświetlanie tej rozdzielczości. Aż zacząłem szperać po ofertach kablówek, bo o ile mnie pamięć nie myli, dwaj najwięksi operatorzy nie mają w swojej ofercie jeszcze dekodera 4K. UPC dopiero w 2019 roku planuje udostępnić takowy swoim klientom.

Tak więc na dziś, TVP 4K i Canal+ 4K Ultra HD dostępny będzie jedynie dla abonentów nc+ korzystających z dekodera 4K UltraBOX+ oraz dla abonentów Orange TV z dekoderem Samsung ICU100 4K UHD.

Warto jeszcze nadmienić, że TVP Sport dostępny będzie od 7 czerwca w naziemnej telewizji cyfrowej.

Photo: katatonia82/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu