Mobile

Drobna zmiana w Kalkulatorze Google, która... właściwie dlaczego zawitała tam tak późno?

Kamil Świtalski
Drobna zmiana w Kalkulatorze Google, która... właściwie dlaczego zawitała tam tak późno?
18

Są aplikacje Google, które wszyscy wymienią z głowy — bez kombinowania. Mapy, Zdjęcia, YouTube, Asystent czy platforma Google Pay to produkty, które każdy zna i kojarzy z firmą. Właściwie każdy z nich regularnie otrzymuje rozmaite aktualizacje, przez co temat jest ciągle odświeżany i sporo się o nich mówi. Ale przecież ich portfolio to także cały zestaw systemowych aplikacji, które na aktualizację mogą liczyć... bardzo rzadko. A wspomina się o nich jeszcze rzadziej, po prostu zawsze są. I wśród nich można wymienić chociażby Kalkulator albo... Zegar. A ten pierwszy doczekał doczekał się aktualizacji, która przyniosła fajne usprawnienie — i najbardziej w tym wszystkim zastanawia mnie, dlaczego kazano nam tak długo na nie czekać?

Kalkulator Google także z wynikami w postaci ułamków

Kalkulator to jedna z aplikacji które wszyscy bierzemy za naturalne w każdym możliwym komputerze, telefonie i tablecie — co wielu uświadomił jego brak w iPadzie. Nie ma się co oszukiwać, że na co dzień większość z nas nie potrzebuje tego narzędzia do jakiś skomplikowanych działań (a jeśli tak, to coś dla siebie znajdzie: np. NCalc+ czy All in one Calculator), a raczej prostych, podstawowych rachunków. I tak na dobrą sprawę — to dzisiejsza aktualizacja po prostu dokłada kolejny element do tego konceptu: ułamki.

Teraz kalkulator wyświetla wyniki ułamkowe lub wyniki niektórych zaawansowanych funkcji w postaci dziesiętnej i symbolicznej. Na przykład dla działania 10 ÷ 12 wyświetli wynik 0,83333… oraz ⅚.

Dotychczas bowiem wszystkie wyniki w Kalkulatorze Google prezentowane były w postaci dziesiętnej — i jeżeli komuś zależało na ułamkach, musiał je sobie samodzielnie zamieniać. Teraz, po prostu, pod wynikiem dziesiętnym przedstawiony — nieco jaśniejszym kolorem przedstawiony jest także ułamek. Oczywiście nie spodziewajcie się tam żadnego zapisu w przypadku wyników, których nie da się łatwo i czytelnie zamienić na ułamki, by miało to jakiś większy sens.

Najnowsza wersja Kalkulatora Google (7.7) trafia już do użytkowników Androida — i pobrać ją można na platformie Google Play. Jeżeli wciąż nie doczekaliście się aktualizacji — to trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Dla niecierpliwych — na własną odpowiedzialność można też pobrać APK — m.in. z platformy APK Mirror.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu