Mobile

Pierwszy taki firewall na iOS. Poznajcie Lockdown Apps, który pozwoli zadbać o większe bezpieczeństwo

Kamil Świtalski
Pierwszy taki firewall na iOS. Poznajcie Lockdown Apps, który pozwoli zadbać o większe bezpieczeństwo
1

Są aplikacje po które sięgają wszyscy, bo z dnia na dzień stają się niezwykle modne i... no co tu dużo mówić — warto mieć je przy sobie... albo przynajmniej sprawdzić. Hitem ostatnich dni jest m.in. zaktualizowany FaceApp, którego nowości podbiły serca użytkowników na całym świecie. Ale aą także takie programy, które zawsze pozostaną niszą — i przykują uwagę co najwyżej tych bardziej zaawansowanych użytkowników systemu. Wśród nich — cała kategoria płatnych aplikacji VPN, a także innych programów których ambicją jest pomóc zadbać o prywatność użytkowników. Dziś w App Store pojawiła się nowa aplikacja od twórców ConfirmedVPN. Co ciekawe, osobą stojącą na czele projektu jest CEO kultowego Duet Display — Rahul Dewan, a wspomagał go przyprojekcie Johnny Lin, inżynier który wcześniej pracował przy iCloud.

Lockdown Apps: aplikacja na iOS, która pozwoli zablokować połączenia z wybranymi stronami

Lockdown Apps to świeża aplikacja, która chce pomóc nam w prosty sposób sprawować kontrolę nad blokowaniem domen, z którymi będą mogły łączyć się nasze aplikacje. Mimo że iOS cieszy się mianem systemu wyjątkowo bezpiecznego — wszyscy wiemy, że nawet przez sito cenzury Apple udaje się czasem przedostać złośliwemu oprogramowaniu. Twórcy aplikacji szczycą się, że zaprezentowali pierwszy firewall open source, który działa w całości na urządzeniu — dbając o blokowanie m.in. kopania krypowalut czy dzielenie się danymi z Facebookiem... albo jakąkolwiek inną domeną.

Konfiguracja aplikacji jest dziecinnie prosta — i właściwie wszystkie informacje na temat tego jak działa twórcy serwują na planszach powitalnych. Z ich poziomu możemy też dokonać wstępnej konfiguracji. By aktywować Lockdown Apps, w systemie iOS aplikację trzeba skonfigurować jako jako VPN. Standardowa lista blokad nie jest specjalnie spektakularna — poza kopaniem kryptowalut, znajdziemy tam blokadę dla skryptów marketingowych, otwarć maili oraz Facebooka. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dodawać własne domeny, z którymi aplikacje w naszym smartfonie nie będą mogły się łączyć.

Aplikacja dopiero stawia pierwsze kroki — nie uświadczymy tam zbyt wielu funkcji. Prosta, czytelna i... pierwsze testy wskazują, że to naprawdę działa. Ale nie ukrywam, że bacznie będę przyglądał się dalszemu rozwojowi projektu — fajnie byłoby móc tworzyć wyjątki dla wybranych aplikacji i... po prostu mieć większą kontrolę.

Lockdown Apps dostępne jest w App Store, w wersji dostosowanej do ekranu iPhone'a, za darmo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu