Felietony

Polsat ci zbędny. WebOS od LG ma już swoje reklamy wideo z dźwiękiem

Kamil Pieczonka
Polsat ci zbędny. WebOS od LG ma już swoje reklamy wideo z dźwiękiem
28

Reklamy w sieci potrafią być irytujące, reklamy na YouTube to też nic nowego, bardzo skutecznie zachęcają do opłacania wersji Premium. Ale reklamy wideo z dźwiękiem w systemach Smart TV to już chyba lekka przesada. Tak LG, to właśnie o was.

Już nie chcę nowego WebOS'a

Kilka dni temu pisałem, że nie widzę powodu, dla którego LG miałoby nie wprowadzić systemu WebOS 6.0 do swoich starszych telewizorów. Wtedy to był zarzut i nieco żal, bo nowa wersja systemu wprowadza sporo zmian, które znacznie poprawiają funkcjonalność. Ale po lekturze tekstu Chrisa Welcha już mi przeszło, choć on akurat na swoim LG OLED55CX ma jeszcze WebOS 5.5, a mimo to doznał ostatnio szoku, jak podczas aktualizacji aplikacji w rogu ekranu pojawiła mu się reklama wideo... z dźwiękiem. Czy wkrótce będziemy musieli odłączyć swoje telewizory od sieci, aby spokojnie coś obejrzeć?

I jak teraz patrze na ekran główny WebOS 6.0 to widzę tam znacznie więcej miejsc, w których można umieścić reklamy. To zresztą dzieje się już również w innych systemach Smart TV, bo sugerowane treści ma zarówno Samsung w Tizenie, jak i Google w Android TV. Tylko do tej pory nikt nie umieszczał tam reklam wideo, które puszczane są bez żadnego ostrzeżenia i do tego jeszcze z dźwiękiem. To już chyba lekka przesadza, w internecie udało się wreszcie z tym procederem skończyć i nawet jak gdzieś jest "auto play" to przynajmniej nie straszy nas niespodziewanym hałasem.

Nie lubię reklam w telewizji

Praktycznie zrezygnowałem z oglądania telewizji, między innymi przez reklamy, które zwyczajnie wkurzają. Płatne serwisy VOD są chyba ostatnią przystanią, która pozbawiona jest reklam na każdym kroku i pozwalają skupić się na treści. Jeśli jednak telewizory zaczną nam w przerwach między odcinkami serialu puszczać reklamy... to chyba używane telewizory bez "smart TV" znacznie podrożeją ;-). To po części żart, w Polsce pewnie jeszcze przez jakiś czas nikt nam takich reklam nie będzie serwował, ale z pewnością jest to niepokojący sygnał.

Ciekawe czy kiedyś doczekamy czasów, gdy w sklepach będą dostępne dwa modele tego samego telewizora, z reklamami i bez reklam. To w sumie nic nadzwyczajnego, Amazon robi tak od lat ze swoimi czytnikami Kindle. W ten sposób klient miałby chociaż jakiś wybór i nie czułby się oszukany. Ostatecznie można też jeszcze reklamy blokować, choć w przypadku telewizorów nie jest to tak proste jak w przeglądarkach internetowych. Kilka ciekawych wskazówek jak zrobić to na popularnych systemach Smart TV znajdziecie na portalu Reddit.

Szczerze powiedziawszy statyczne reklamy mi nie przeszkadzają, nie blokuje reklam w internecie bo sam jestem twórcą, który pośrednio dzięki nim zarabia. Ale inwazyjne reklamy z dźwiękiem, których nie da się pominąć, i które pojawiają się w najmniej odpowiednich momentach to moim zdaniem plaga, z którą trzeba walczyć. Rynek powinien zostać ucywilizowany, dlatego trzeba dać znać producentom takim jak LG, że ich praktyki są nieakceptowalne, co niniejszym uczyniłem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu