Ciekawostki technologiczne

Korzystanie z języków obcych upodobni cię do Hannibala Lectera?

Marcin Hołowacz
Korzystanie z języków obcych upodobni cię do Hannibala Lectera?
34

Wyobraź sobie sytuację, w której możesz uratować życie 5 osób! Wystarczy żebyś wepchnął pod pociąg jednego człowieka, a życie tamtych pięciu zostanie ocalone. Jaka jest twoja decyzja?

Języki obce i nasze emocje

Mam jeszcze jedno pytanie: czy twoja odpowiedź na pytanie znajdujące się poniżej brzmi tak samo, czy inaczej?

If you could save the lives of five people by pushing another bystander in front of a train to his death, would you do it?

Psychologowie z University of Chicago odkryli w przeszłości, że ludzie stający przed takim wyborem są bardziej skłonni do poświęcenia życia tego nieszczęśnika, jeśli pytanie zostanie im zadane w obcym języku, a nie w ojczystym. Dlatego byłem ciekaw, czy twoja decyzja będzie inna w przypadku pytania zapisanego w języku angielskim, chociaż… pewnie nie ma to większego sensu, jeżeli najpierw zaprezentowałem dylemat w języku polskim.

Jak mówi profesor psychologii Boaz Keysar:

Do tej pory opisywaliśmy jak posługiwanie się obcymi językami wpływa na nasz sposób myślenia. Zawsze mieliśmy wyjaśnienia, ale nigdy nie były bezpośrednio testowane. To jest naprawdę pierwsza praca, która odpowiada na pytanie „dlaczego”, wraz z dowodami.

Natomiast wypowiedź Sayuri Hayakawa jest następująca:

Odkryliśmy, że ludzie posługujący się obcym językiem nie byli bardziej przejęci uzyskiwaniem efektów, z których płynie więcej dobra. Kierowała nimi mniejsza awersja do przekraczania granic tabu…

Emocjonalne znieczulenie

Czyli wychodzi na to, że w chwili gdy posługujemy się obcym językiem, możemy np. łatwiej podjąć decyzję o zabiciu człowieka… już mniejsza w jakim celu skracamy jego życie. Oczywiście mówimy tylko o wynikach badania, w którym uczestnicy podejmowali teoretyczne decyzje bez jakichkolwiek prawdziwych konsekwencji. Czy faktycznie można to śmiało przekładać na rzeczywistość? Czy gdyby ktoś namawiał nas do morderstwa w obcym języku to prawdopodobieństwo tego, że się zgodzimy byłoby większe?

W związku z przeprowadzonymi eksperymentami, naukowcy doszli do wniosków, że korzystanie z języków obcych sprawia, iż czujemy się bardziej zdystansowani emocjonalnie. Może to wynikać choćby z tego, że ojczysty język towarzyszy nam podczas tych najważniejszych etapów życia, choćby w trakcie dorastania. Natomiast nauka języków obcych nie wiąże się już z takim emocjonalnym ładunkiem.

To bardzo ciekawe wnioski, natomiast te najciekawsze pytania dotyczą właśnie przełożenia takiego zjawiska na rzeczywistość. Czy ma to np. jakikolwiek wpływ na międzynarodowe negocjacje? Dalsze badania mają się skupić na takich rzeczach.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu