Mobile

Jeszcze większe smartfony?

Karol Kopańko
Jeszcze większe smartfony?
49

? Jak wynika z corocznego badania przeprowadzonego przez Strategy Analytics, większy ekran w smartfonie jest wymieniany jako główna potrzeba użytkowników – za takim ulepszeniem opowiedziało się aż 42 % badanych Chińczyków, Francuzów, Niemców, Hiszpanów, Brytyjczyków i Amerykanów. To właśnie w ich...

?

Jak wynika z corocznego badania przeprowadzonego przez Strategy Analytics, większy ekran w smartfonie jest wymieniany jako główna potrzeba użytkowników – za takim ulepszeniem opowiedziało się aż 42 % badanych Chińczyków, Francuzów, Niemców, Hiszpanów, Brytyjczyków i Amerykanów. To właśnie w ich krajach przeprowadzono badanie.

Na drugim miejscu wymieniana jest lepsza jakość materiałów wideo (35 %), która bardzo przejrzyście dopełnia tandem współczesnego sposobu konsumpcji mediów. Otóż, co podawałem już wcześniej, najszybciej rosnącymi serwisami społecznościowymi na świecie są te, oparte o przekaz obrazu, jak Instagram, Pinterest czy YouTube.

Dodatkowo, zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników wzrasta znaczenie tego ostatniego serwisu – np. dla brytyjskiej młodzieży (12-16 lat) YouTube jest nawet ważniejszy niż Facebook. Skoro takie są trendy w użytkowaniu Internetu, to jasne jest, że większy ekran staje się naturalną potrzebą, gdyż z jego poziomu po prostu wygodniej konsumuje się treści. Wideo jest zwłaszcza popularne w Chinach, gdzie 60 % mobilnych Internautów ogląda filmiki co najmniej raz w tygodniu.

Pewną wskazówką dla telekomów może być za to 3 miejsce na podium, która zajęła technologia 4G. Jej korelacja z oglądaniem większej ilości filmików także jest oczywista. Obecnie większość użytkowników konsumuje treści dzięki łączności WiFi (68 %), a nie danym pakietowym, więc gdyby szersza adopcja technologii 4G stała się faktem zarówno jeśli chodzi o dostępne urządzenia, jak i zasięg, to część konsumentów na pewno skusiłaby się na taką opcję.

Jednak zanim to jeszcze nastąpi musimy się cieszyć z decyzji o usunięciu roamingu na rynku europejskim, który wpłynie między innymi na korzystniejsze warunki korzystania z Internetu mobilnego.

Podsumowując, zanim następnym razem negatywnie wypowiemy się na temat trendu „rosnących” ekranów, lepiej głęboko przeanalizujmy potrzeby – własne, a także ogółu. Chciałbym, aby ten raport był także pewnego rodzaju, nadaniem większego prawdopodobieństwa sprawie prac Apple nad większymi iPhone’ami. W końcu ile można iść pod prąd?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu