Startups

Jeszcze raz o polskim wydaniu social (p2p) lending

Grzegorz Marczak
Jeszcze raz o polskim wydaniu social (p2p) lending
12

Ponieważ po raz kolejny nie udało mi się być na spotkaniu na którym chciałem być, dlatego posiłkowałem się nagraniem (z spotkania na którym dyskutowali autorzy polskich serwisów social lending czyli kokos.pl, monetto.pl oraz finansowo.pl) aby wyrobić sobie opinię o trzech konkurujących serwisach z k...

Ponieważ po raz kolejny nie udało mi się być na spotkaniu na którym chciałem być, dlatego posiłkowałem się nagraniem (z spotkania na którym dyskutowali autorzy polskich serwisów social lending czyli kokos.pl, monetto.pl oraz finansowo.pl) aby wyrobić sobie opinię o trzech konkurujących serwisach z kategorii social lending.

W wcześniejszym wpisie na Antyweb, Albert przedstawił relację ze spotkania oraz swoją opinię na ten temat, ponieważ jednak odbiega ona znacznie od mojej zdania na ten temat dlatego postanowiłem je przedstawić w tym krótki wpisie.


Video relacja dzięki mediafun

Po relacji Alberta oraz obejrzeniu filmu wiemy już czym poszczególne serwisy będą różnić się od siebie i do jakich grup docelowych są skierowane.

Social ledning czy też p2p lending jak na razie w Polskim wydaniu będzie to albo zabawa w pożyczane drobnych (finansowo.pl), albo "pożyczając ryzykujesz i jest to twoje ryzyko i twoja decyzja" (kokos.pl) lub też "bezpieczne pożyczanie dużych pieniędzy" (monetto.pl).

Oglądając transmisję ze spotkania (tak wytrwałem całe 2 godziny przed monitorem) doszedłem do wniosku, że w chwili obecnej jedynym serwisem który wzbudził moje zainteresowanie jest monetto.pl.

Dlaczego właśnie monetto ? - przede wszystkim drogą eliminacji ale również tym, że jest w stanie zapewnić obu stronom bezpieczną transakcje.

W kokosie można pożyczyć sporo pieniędzy ale jak powiedział twórca sami podejmujemy decyzję i sami też ponosimy ryzyko z tym związane. Jeśli wycofa się pożyczkodawca to trudno - tak może się zdarzyć. Nie przemawia do mnie ten model i fakt, że podjęcie decyzji czy pożyczę czy nie zostaje na mojej głowie a serwis w niewielkim stopniu podpowie mi jak bardzo ryzykuje.

Fianansowo.pl to moim zdaniem serwis nie dla mnie, wprawdzie Rafał zawsze potrafi uzasadnić swoją strategię ale w tym przypadku nie przemawia ona do mnie. Oczywiście nie jestem w grupie docelowej finansowo, serwis ten nastawia się na studentów którzy potrzebują po kilkaset złotych pożyczki.

Z sali na temat finansowo padł jeden komentarz z którym się zgadzam - w dobie debetów i kart kredytowych rozdawanych każdemu nie wierzę aby znalazło się dużo chętnych na zabawę w internetowe pożyczanie drobnych (po 100, 200 PLN). Finansowo nie pośredniczy w transakcjach starają trzymać się od pieniędzy użytkowników z daleka - zabezpieczenie to pożyczanie wśród znajomych. Moim zdaniem nieco to za optymistyczna wizja na rozwiniecie tego serwisu do jakiejś sensownej skali popularności, jednak zważywszy na to, że nie jestem już studentem i nie znam realnych potrzeb studentów może okazać się, że w moich osądach całkowicie się mylę.

Monetto.pl to nie ukrywam (po tym co usłyszałem) mój faworyt. Serwis budowany po to aby pożyczać duże pieniądze i przy możliwe najlepszych zabezpieczeniach jakie w tego typu działalności można uzyskać. Przyznam, że patrzę na serwisy typu social lending z punktu widzenia osoby, która chce na pożyczaniu pieniędzy zarobić. Bardzo łatwo więc eliminować mi z listy serwisów finansowo (za małe kwoty), oraz kokosa (za duże ryzyko).

Do monetto przekonuje mnie odpowiedzialność w sprawie podejścia do pieniędzy i transakcji finansowych. Szczerze mówiąc jeśli będę inwestował w pożyczki typu social lending to będę właśnie szukał miejsca tak bezpiecznego jak jest to tylko możliwe nawet jeśli weryfikacja czy też proces udzielania pożyczki miał by potrwać tydzień.

Podczas dwóch godzin dyskusji na temat social lending na bootstrap nie padło jedno dla mnie bardzo ważne pytanie.

Jak cały proces wygląda z punktu widzenia pożyczkodawcy? - Zakładając, że inwestuje 10 tysięcy PLN w pożyczki w jakimś z tych serwisów, czy pomagają mi one w jakiś sposób kontrolować z której pożyczki wpłynęły pieniądze, czy rata się zgadza, czy wszyscy którym pożyczyłem już spłacili swoje raty itp?

Tak naprawdę patrząc na nasze social lendingowe serwis widać, że różnią się one znacznie od siebie - finansowo nigdy nie będzie konkurentem monetto, a kokos konkurując z monetto musi rozbudować i przemyśleć swoje zabezpieczenia.

Oczywistą oczywistością jest to, że w przypadku gdyby początkowa strategia jakiegoś serwisu się nie sprawdzała to będzie on podejmował odpowiednie działania korygujące, Rafał wspominał o tym, że jest gotowy do ewentualnej współpracy z bankiem w razie potrzeby (i kto wie czy nie będzie takiej potrzeby ?).

[poll=18]

Ps. Mam nadzieję, ze powyższa ankieta będzie działać przy włączonym wp-cache (ale nigdy nic nie wiadomo).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu