Samsung

Jest szansa na zmianę wyglądu telefonów z serii Galaxy

Filip Żyro
17

Samsung od dłuższego czasu był krytykowany za wygląd swoich telefonów. Fani marki Galaxy oczekiwali zmiany, która rzuciłaby ich na kolanach. Samsung jednak pozostawał wierny swojej wizji wyglądu urządzeń mobilnych, wytyczonej jeszcze przy pierwszych Galaxy. Teraz jednak pojawia się szansa na zmianę....

Samsung od dłuższego czasu był krytykowany za wygląd swoich telefonów. Fani marki Galaxy oczekiwali zmiany, która rzuciłaby ich na kolanach. Samsung jednak pozostawał wierny swojej wizji wyglądu urządzeń mobilnych, wytyczonej jeszcze przy pierwszych Galaxy. Teraz jednak pojawia się szansa na zmianę.

Rynek urządzeń mobilnych można porównać do watahy wygłodniałych wilków, która pożera każde słabsze stworzenie. Konkurencja jest ogromna i dla wielu wykańczająca. Dobrymi tego przykładami są Philips czy Panasonic, które z tego segmentu rynku w całości zrezygnowały. Zresztą jak kosztowne jest gonienie peletonu dobrze wie również Microsoft, który przespanie mobilnej rewolucji przypłacił bolesną i kosztowną nauczką. Jednak jest się o co bić. Rynek mobile, to nie tylko bardzo prestiżowa branża, ale również bardzo dochodowa gałąź technologicznego świata. Robiąc dobre urządzenia mobilne, można zawojować portfele setek milionów użytkowników. Korzyści zatem, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.

Jednak droga na szczyt nie jest prosta. Na udany telefon składa się tak wiele elementów, że często ciężko zadbać o wszystkie. Do jednych z najważniejszych zaliczyć można: system operacyjny/nakładka na system, podzespoły, cena, jakość wykonania i design. Za dwa ostatnie punkty Samsung ostatnimi czasy był mocno krytykowany. Jednak informacja o ustąpieniu Chang Dong-Hoona szefa zespołu designu mobilnego, może przynieść w najbliższym czasie zmiany w wyglądzie urządzeń.

Mówi się, że decyzja może mieć związek z dość chłodno przyjętym wyglądem najnowszego Galaxy S5. Wedle doniesień Reutersa, zastąpi go Lee Min-Hyuk wiceszef tego samego zespołu. Należy więc zacząć się zastanawiać, czy osoba pracująca w tym samym teamie porzuci design, którego konsekwentnie trzymał się Samsung. Z drugiej strony takie posunięcie może być zaakcentowaniem nowego rozdziału w historii urządzeń mobilnych, jasnym daniem do zrozumienia, że firma oczekuje zmian. Może wreszcie seria Galaxy otrzyma materiały i wygląd godne high-endowego urządzenia. Miałem ostatnio w dłoni Galaxy S5 i muszę powiedzieć, że nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia. Wyglądem najbardziej przypominał mi poczciwego Galaxy S2, jednak od tamtej pory świat mobilnych technologii pokonał lata świetlne. Czas na zmiany.

Chang Dong-Hoon wciąż pozostanie na czele „Design Strategy Team”. Jest to postać bardzo szanowana w Samsungu, o czym może świadczyć fakt, że w 2010 r. objął on funkcję dyrektora wykonawczego, jednocześnie stając się najmłodszym w historii Samsunga, który pełnił tę rolę. Chang Dong-hoon odpowiedzialny był za serię Galaxy, która była wielkim hitem sprzedażowym i pozwoliło wyprzedzić Apple'a pod względem sprzedawanych urządzeń mobilnych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jest to sam produkt, z powodu którego Samsung raz za razem przegrywa wojnę patentową z Apple.

Samsung Galaxy S2

Samsung Galaxy S3

Samsung Galaxy S4

Źródło: Reuters, The Verge
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu