Polska

Nowy cennik Poczty Polskiej już oficjalnie. Zobacz jak będą wyglądać nowe formaty listów

Grzegorz Ułan
Nowy cennik Poczty Polskiej już oficjalnie. Zobacz jak będą wyglądać nowe formaty listów
16

O planach zmiany cennika listów Poczty Polskiej informowaliśmy Was już na początku marca, dziś na stronach PP pojawiła się już oficjalna informacja na ten temat. Nowy cennik i nowe formaty listów pojawią się już 1 kwietnia tego roku.

Oprócz cen listów, istotną zmianą jest uproszczenie oferty, w miejsce 6 wariantów listów i 12 pozycji w cenniku, dostępne będą teraz tylko 3 warianty - S (koperta A5), M (koperta A4) oraz L (koperta większa niż A4) i 6 pozycji w cenniku.

Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej:

Bardzo upraszczamy zasady opłat za listy. Do tej pory w cenniku było 12 pozycji, po zmianach będzie tylko sześć. Prostszy system to odpowiedź na oczekiwania naszych klientów. Przed wprowadzeniem zmian przeprowadziliśmy dokładne badania wśród klientów Poczty Polskiej, którzy w zdecydowanej większości uznali nowe rozwiązanie za lepsze od dotychczasowego. Nowy cennik będzie prostszy, bardziej przejrzysty i bardziej intuicyjny dla klientów. Pakując przesyłkę klienci będą wiedzieć do jakiego formatu zostanie zakwalifikowana i jak zostanie wyceniona przez Pocztę.

W przypadku listów zwykłych format S kosztował będzie od 3,30 zł w przypadku listu ekonomicznego (aktualnie 2,60 zł), format M - od 4,00 zł (aktualnie 3,70 zł) i L - od 6,60 zł wzwyż (aktualnie 6,30 zł).

Poczta Polska, tłumaczy podwyżki tym, iż jako operator pocztowy wyznaczony do świadczenia usług powszechnych, ma obowiązek doręczania korespondencji na terenie całego kraju, nawet w nierentownych rejonach, gdzie ponosi spore koszty utrzymania placówek oraz logistyki.

Ostatnia tak duża zmiana w formatach listów miała miejsce 1989 roku, a ostatnia zmiana cennika Poczty Polskiej w 2017 roku.

Źródło: Poczta Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu