Chrome

Debiutuje Chrome 63. To nie jest odpowiedź na Firefoksa Quantum

Mateusz Stach
Debiutuje Chrome 63. To nie jest odpowiedź na Firefoksa Quantum
32

Google nową wersję swojej przeglądarki wydało na razie tylko na swój własny system operacyjny.

Jak słusznie zauważa wccftech, Google miało prawo w pierwszej kolejności dopieścić użytkowników Androida. Zresztą nawet użytkownicy tego systemu będą musieli się uzbroić w cierpliwość. Nowa wersja przeglądarki będzie bowiem udostępniana etapami, a cały proces może potrwać nawet kilka tygodni.

Ostatnio największymi zmianami w swojej przeglądarce mogła się pochwalić Mozilla. Firefox Quantum to prawdziwa rewolucja, ale bądźmy szczerzy, akurat jemu potrzebny był remont generalny.

Zmiany ewolucyjne

Chrome w wersji 63 (63.0.3239.83) trudno uznać za spektakularną odpowiedź Google na Quantum, ale nie było takiej konieczności. Przeglądarka jest stale udoskonalana, a w najnowszym wydani możemy się spodziewać kilku nowych funkcji, kosmetycznych zmian w wyglądzie oraz oczywiście dopracowanie zabezpieczeń. Największy nacisk położono jednak na stabilność i szybkość działania.

Wśród zmian wymieniane są usprawnienia w autouzupełnianiu paska adresu czy np. narzędzie do rozpoznawania dostępnej pamięci operacyjnej przez strony internetowe. Ma to zwiększyć płynność ich przeglądania. Pozostałe usprawnienia wydajności i niezawodności działania nie zostały sprecyzowane. Udoskonalona ma być strona chrome://flags, pozwalająca na aktywowanie eksperymentalnych funkcji. Pojawiają się też raporty o zmianach w wyglądzie powiadomień oraz ekranu startowego Chrome Home. Osoby, które liczyły na potwierdzenie się plotek o wsparciu HDR w wideo, mogą czuć się rozczarowane.

Bardziej szczegółowe informacje mają być niedługo udostępnione na blogu. Część z nich można było poznać w udostępnianych wcześniej wersjach beta.

Sytuacja, w której nowa wersja Chrome nie jest udostępniana na wszystkie platformy jednocześnie nie jest dla Google typowa. Użytkownicy Linuxa, Windows czy macOS mogą jednak szybko zapomnieć o tym szczególe. Warunkiem jest z pewnością namacalne potwierdzenie zapowiedzi o zwiększeniu wydajności i stabilności działania popularnej przeglądarki.

Źródło: google, wccftech

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu