Chrome

Jak bezpiecznie udostępnić komuś swoje konto w różnych serwisach, bez podawania hasła?

Grzegorz Ułan
Jak bezpiecznie udostępnić komuś swoje konto w różnych serwisach, bez podawania hasła?
8

Oczywiście nie polecam, ale jak absurdalnie, by ten tytuł nie brzmiał, zdarzają się takie sytuacje kiedy udostępniamy komuś dostęp do jakiegoś serwisu. W takich przypadkach możecie skorzystać z rozwiązania, które znalazłem ostatnio na Product Hunt - ShareAccount, to rozszerzenie do Google Chrome, które ten proces udostępniania znacznie Wam uprości i będzie o wiele bezpieczniejszy niż bezpośrednie przekazywanie danych do logowania.

Kiedy udostępniamy swoje hasła? Na przykład chcemy pokazać coś znajomemu w serwisie, w którym jesteśmy zalogowani, aby pomógł nam w rozwiązaniu jakiegoś problemu. Musimy wtedy zmieniać hasło na tymczasowe, by nie poznał prawdziwego lub zmieniamy po rozwiązaniu problemu.

Przyda się też w sytuacji kiedy my korzystamy ze Spotify, a znajomy z Apple Music i nie ma w jego zasobach konkretnego utworu, którym chcielibyśmy się podzielić. Albo najlepszy przykład, to współdzielenie kont na Netfliksie, które chyba jest najbardziej powszechne.

Dzięki ShareAccount nie musicie się dzielić swoim hasłem, możecie przekazać swoje konto komukolwiek i to na określony czas. Rozwiązanie ma otwarty kod źródłowy, można go podejrzeć na GitHub. Nie ma tu żadnych serwerów, połączenie jest szyfrowane, odkodować go może tylko bezpośrednio odbiorca.

Jak to działa? Sprawdziłem to na swoim koncie na Facebooku, bez problemu odpaliłem swoją sesję w trybie incognito. Zasada działania jest bardzo prosta, jedyny wymóg po obydwu stronach to zainstalowanie rozszerzenia dostępnego w Google Chrome. Po zainstalowaniu go osoba, która ma uzyskać dostęp klika na ikonę rozszerzenia, po czym musi skopiować swój kod, który wyświetla się po kliknięciu w zakładkę Receive account i przekazać go osobie, która będzie udostępniać wjazd do wybranego serwisu.

Osoba udostępniająca wkleja ten kod w zakładce Share Account, ustala czas dostępu i generuje kod, który przekazuje znajomemu, a ten wkleja go w drugim pole w zakładce Receive account , po czym na nowej karcie w przeglądarce uruchamia się już wybrany serwis z zalogowanym udostępnionym kontem.

Projekt jest i będzie zawsze darmowy, stworzony został dla zabawy, jego kod można zmieniać i ponownie udostępniać. W moim odczuciu jest jak najbardziej przydatny, zwłaszcza we wspomnianym przykładzie Netfliksa. Czasem udostępniamy Netfliksa dziewczynie czy chłopakowi, a jak wiadomo w związkach różnie to bywa, lepiej nie dzielić się stałym dostępem, by uniknąć później ewentualnych problemów.

Strona główna ShareAccount.
Rozszerzenie do pobrania z Chrome Web Store.
Link do kodu na GitHub.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu