Polska

Jest dobrze, mamy rekord! Ponad ćwierć miliona wniosków o dopisanie do spisu wyborców

Grzegorz Ułan
Jest dobrze, mamy rekord! Ponad ćwierć miliona wniosków o dopisanie do spisu wyborców
7

Na dzisiejszej konferencji prasowej, minister cyfryzacji Marek Zagórski, poinformował o statystykach odnoszących się do zapisywania obywateli do rejestru i spisów wyborców. Oczywiście chodzi o naszych rodaków, którzy na czas zbliżających się wyborów parlamentarnych będą znajdować się poza miejscem zameldowania

Akurat dziś, przy okazji zachęty do pójścia na wybory w wykonaniu operatora hulajnóg Lime, próbowałem przekazać Wam, jak ważny to dzień będzie w najbliższą niedzielę i aby jak najwięcej Polaków udało się na te wybory, niezależnie od opcji politycznej, za którą chcą, bądź nie chcą glosować.

Teraz z Ministerstwa Cyfryzacji dostaliśmy dane pokazujące liczby rodaków, którzy to ze względu na to, że na czas wyborów będą przebywali poza miejscem zameldowania, zdecydowali się na dopisanie do listy wyborców w swojej aktualnej lokalizacji.

Przedstawione liczby napawają optymizmem, bo aż 219 711 Polaków zadało sobie trud, by osobiście udać się się pobliskiego urzędu gminy, pobrać wniosek o dopisanie się do listy wyborców, wypełnić go i złożyć.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji:

Liczba wniosków online o dopisanie do spisu i wpis do rejestru wyborców to dowód na to, jak dużym ułatwieniem dla obywateli są nasze usługi. W praktyce przyjęcie tak dużej liczby wniosków w tradycyjny sposób byłoby wręcz niemożliwe.

Dodatkowo, do spisu wyborców przez internet dopisało się 44 703 rodaków, łącznie więc mamy 264 414 osoby, które będą mogły zagłosować w niedziele poza miejscem swojego zameldowania. Aby zobrazować skalę tych liczb, w przypadku ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, wniosków takich złożono jedynie około 45 tysięcy, wszystkich - online i offline.

Tak duża liczba wniosków cieszy, ale obsłużenie ich to także duże wyzwanie. Jesteśmy w kontakcie z urzędami i mamy informacje, że większość wniosków została już rozpatrzona. Pozostało ich ok. 20 proc., ale wiemy, że urzędy pracują po godzinach. Samorządy chcą, by wszystkie wnioski zostały rozpatrzone na czas. Nie powinno z tym być problemów.

Co ważne, jeśli składaliście taki wniosek przez internet, a nie otrzymaliście jeszcze żadnej informacji zwrotnej na e-mail o skutecznym dopisaniu, przedzwońcie jutro z rana do gminy i upewnijcie się, że zostaliście dopisaniu do spisu wyborców w swojej lokalizacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu