Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Felietony

Jeśli tani smartfon to tylko z Windows Phone 8

MB
Mateusz Budzeń

Student informatyki. Pasjonat wszystkiego co tyka ...

149

Sporo znajomych przychodzi do mnie z prośbą o pomoc w wyborze smartfona. Na rynku jest wiele naprawdę świetnych urządzeń, więc wybór jest trudny. Z chęcią udzielam tej pomocy, ponieważ z własnego doświadczenia wiem jak to jest kierując się tyko wyglądam wybrać kiepsko działający sprzęt. Większość...

Sporo znajomych przychodzi do mnie z prośbą o pomoc w wyborze smartfona. Na rynku jest wiele naprawdę świetnych urządzeń, więc wybór jest trudny. Z chęcią udzielam tej pomocy, ponieważ z własnego doświadczenia wiem jak to jest kierując się tyko wyglądam wybrać kiepsko działający sprzęt.

Większość osób szuka taniego urządzenia, które oprócz podstawowych funkcji telefonu komórkowego zapewni też możliwość w miarę wygodnego przeglądania Internetu. Producenci oferują naprawdę wiele świetnych urządzeń z niskiej i średniej półki. Jeśli ktoś nie ma zamiaru grać we wszystkie gry podpatrzone u znajomego na urządzeniu z Androidem, nie ma też zamiaru instalować 10 aplikacji służących to imitacji dźwięku pierdnięcia to zawsze polecam coś z Windows Phone 8.

Jak dobrze wiemy Android na tańszych smartfonach nie działa zbyt dobrze. Winny nie jest sam system, ale też producenci, którzy bez wahania pchają syf do już i tak średnio działających urządzeń. Nie dość, że smartfon działa wtedy jeszcze gorzej, to blokowana jest możliwość aktualizacji do nowszej wersji Androida. Nikt raczej zbytnio nie dba o urządzenia z niższej półki. Większość producentów wychodzi z założenia: "Dostałeś Androida 4.1 Jelly Bean to się ciesz, po co Ci nowszy?".

Windows Phone 8 - idealny dla tanich urządzeń?

Windows Phone 8 dzięki temu, że jest systemem zamkniętym mam pewną przewagę nad konkurentem od Google. Jeśli producent chcę zainstalować na swoim urządzeniu Windows Phone 8 musi pogodzić się z tym, że nie będzie mógł zbytnio ingerować w system. Dzięki temu każde urządzenie z mobilnymi okienkami ma identyczny interfejs, a dodatkowo nie ma śmieci, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stabilność i szybkość działania systemu. Windows Phone 8 ma ogromną przewagę nad Androidem w kwestii działania na tanich smartfonach. Działa on na Lumii 520 czy HTC Windows Phone 8S równie sprawnie co na flagowcach. Przez ponad dwa tygodnie miałem przyjemność testować Nokie Lumie 520, którą możemy dostać już za trochę ponad 450zł. „Kafelki” Microsoftu działały na tym urządzeniu wyposażony w 512 MB pamięci RAM naprawdę sprawnie. Mimo moich starań system cały czas działał płynnie, ani razu nie zauważyłem nawet minimalnego przycięcia się interfejsu.

Oprócz świetnie zoptymalizowania systemu. Windows Phone 8 zapewni nam pewność otrzymania aktualizacji do nowszej wersji systemu. Kupując tańsze urządzenie z Androidem nigdy nie mamy pewności co do otrzymania aktualizacji. Często wersja systemu, z którą został wydany smartfon jest ostatnią jaką zobaczymy. Natomiast wszystkie urządzenia z Windows Phone 8 otrzymają aktualizację do wersji 8.1. Niezależnie od tego czy posiadamy drogą Lumie 1520, czy tanią 520-stke. Wiem, że dla wielu osób najnowsza wersja systemu nie ma znaczenia. Też nie muszę mieć najnowszego Androida od razu po jego premierze. Jednak jeśli na w miarę wydajnym urządzeniu jest Android 4.1.2, gdy na rynku od dłuższego czasu jest 4.4, a producent ogłasza, że ten smartfon jest za słaby na aktualizację to mam od razu chęć kupić coś z Windows Phone 8.

Jak wspomniałem na początku wielu znajomych szuka taniego prostego smartfona. Modern UI, czyli interfejs w Windows Phone 8 jest bardzo prosty. Dla niektórych mała możliwość konfiguracji może być minusem, jednak inni nie zwrócą na to uwagi. Znam sporo osób, które chcą mieć jak najłatwiejszy dostęp do aplikacji Facebook, kontaktów czy przeglądarki internetowej. Nie bawią się w wybieranie widżetu zegarka, czy nawet nie zmieniają domyślnej tapety. Mi brakowało trochę opcji odpowiedzialnych za personalizację. Mogłem się bez nich obyć, ale wolałbym mieć kilka elementów inaczej ustawionych, niż tak jak chciał Microsoft.

Według mnie to właśnie Windows Phone 8 jest systemem stworzonym dla tanich urządzeń. Producenci zamiast pchać w niezbyt wydajne urządzenia tylko system Android powinni zainteresować się tym co oferuje gigant z Redmond. Sukces Nokii Lumii 520 pokazuje, że naprawdę warto spróbować wypuścić coś z Windows Phone 8. Dla mnie Nokia Lumia 520 pokazuje jak powinien wyglądać idealny tani smartfon. Moje zdanie podzielają też inni.

Jednak Androida czasami trochę brakuje

Jak już wcześniej wspomniałem miałem ogromną przyjemność testować Nokie Lumie 520. Dodatkowo bawiłem się 820-stką oraz HTC Windows Phone 8X. Niestety, ale po dłuższym czasie zawsze zauważałem, że jednak brakuje mi momentami Androida. Mimo, iż wiedziałem, że Lumia 520 działa sprawniej od mojego Galaxy Ace 2 to powracałem czasami do Androida w moim Samsungu ze względu na znacznie lepszą współpracę z usługami Google. Lubię też czasami pograć w jakąś prostą grę. Niestety sklep z aplikacjami na Windows Phone 8 nie jest tak bogaty jak Google Play. Brakowało mi też oficjalnej aplikacji do Google+ oraz YouTube.

Wiem z własnego doświadczenia, że Windows Phone 8 nie jest systemem idealnym. Dlatego też zawsze po poleceniu smartfona z systemem mobilnym od Microsoftu zaczynam od przedstawienia wszystkich wad takiego wyboru. Nie chcę by ktoś męczył się tylko dlatego, że ja jestem zwolennikiem Windows 8 i Windows Phone 8.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows Phonehotmobile