Felietony

Jeśli miałbym kupować tablet to tylko z Windows 8

Mateusz Budzeń

Student informatyki. Pasjonat wszystkiego co tyka ...

97

Jako użytkownik smartfona nie widzę sensu kupna tabletu z Androidem czy iOS. Po co mi urządzenie, które będzie tylko dublowało funkcje smartfona. Jedyną zaletą takiego tabletu będzie tylko trochę większy wyświetlacz. Dla mnie definicja tabletu jest trochę inna, wymagam od niego czegoś więcej. &nb...

Jako użytkownik smartfona nie widzę sensu kupna tabletu z Androidem czy iOS. Po co mi urządzenie, które będzie tylko dublowało funkcje smartfona. Jedyną zaletą takiego tabletu będzie tylko trochę większy wyświetlacz. Dla mnie definicja tabletu jest trochę inna, wymagam od niego czegoś więcej.

 

Obecnie posiadamy coraz więcej sprzętu elektronicznego. Praktycznie każdy posiada smartfona, niektórzy dodatkowo kupują też tablet działający najczęściej pod kontrolą Androida lub iOS. Osobiście nie widzę sensu by mieć smartfona i jeszcze drugi dodatkowy sprzęt, który nie zapewnia nam nic więcej.  No może tylko większą wygodę przeglądania Internetu ze względu na większy wyświetlacz. Sądzę, że jeśli posiadałbym tablet ze systemem od Google to i tak rzadko bym po niego sięgał. Po co miałbym w ogóle z niego korzystać skoro zawsze pod ręką mam smartfon z tym samym systemem.

Idealny tablet to ten z Windows 8

Podoba mi się podejście do tabletu jakie ma Microsoft. Gigant z Redmond uważa, że takie urządzenie to coś więcej, że może być to namiastka prawdziwego komputera. Jeśli potrzebujesz mobilności, chcesz tylko przeglądać Internet czy słuchać muzyki korzystasz z interfejsu Modern UI. Natomiast jeśli chcesz stworzyć dokument za pomocą MS Word, czy skorzystać z bardziej zaawansowanego programu podpinasz klawiaturę i myszkę, przechodzisz do klasycznego Pulpitu i masz pełnoprawny laptop. Tablet dzięki temu, że często ma większy wyświetlacz od smartfonu idealnie nadaje się by jeśli tego potrzebujemy wykorzystać go do bardziej zaawansowanych zadań. Dla mnie jedynym sensownym wyborem jest w tym wypadku urządzenie, które posiada ekran 10 calowy. Mniejszy wyświetlacz nie zapewniłby nam odpowiedniego komfortu podczas pracy z klasycznymi programami. Natomiast jeśli szukamy czegoś większego to lepszym wyborem powinien być ultrabook. Idealny tablet z Windows 8 powinien być urządzeniem hybrydowym. Powinnyśmy mieć możliwość podpięcia go do stacji dokującej, która oprócz klawiatury i dodatkowego akumulatora powinna zawierać sporą liczbę złącz. Większość tabletów posiada zbyt małą ilość pamięci na dane użytkownika, dlatego też świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie drugiego pojemniejszego dysku w stacji dokującej.

Tablet z pełnym systemem Windows 8 może nam całkowicie zastąpić laptopa. Oczywiście Intel Atom może okazać się procesorem zbyt słabym. Jednak na rynku dostępne są już urządzenia z niskonapięciowymi procesorami Intela z generacji Ivy Bridge i Haswell. Minusem urządzeń wykorzystujących takie CPU jest wymóg lepszego systemu chłodzenia, które niestety przy większym obciążeniu często pracuje dość głośno.

Czy Windows 8 będzie działał płynnie na tablecie?

Miałem już przyjemność testować kilka tabletów hybrydowych działających pod kontrolą pełnego Windowsa 8. Dopiero na takich urządzeniach dostrzega się sens zastosowania dwóch można powiedzieć odrębnych interfejsów w najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu. Uświadomiłem sobie też, że Modern UI to najlepszy interfejs dla dotykowych wyświetlaczy powyżej 7 cali. Gesty oraz możliwość podziału ekranu dla dwóch aplikacji są jednymi z najlepszych rozwiązań z jakich korzystałem. Nie musimy machać dłońmi po całym ekranie by przełączać się między aplikacjami czy uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanych opcji danej aplikacji, wszystko mamy dostępne tuż pod palcami trzymanymi wokół krawędzi urządzenia.

Kilka miesięcy temu testowałem tablet hybrydowy od HP. Początkowo obawiałem się o płynność działania Windows 8 na niezbyt wydajnym procesorze. Już po kilkunastu minutach korzystania uświadomiłem sobie, że moje obawy były niepotrzebne. Ósemka działa naprawdę świetnie nawet na procesorze Intel Atom. Modern UI jest równie płynny co interfejs w Windows Phone 8. Nie zauważyłem nawet jednego minimalnego przycięcia czy chwilowej zadyszki.

Niestety, ale klasyczny Pulpit nawet mimo wprowadzenia wstążki do eksploratora plików nie jest przystosowany do obsługi tylko za pomocą dotykowego wyświetlacza. Operacje na plikach nie należą do najwygodniejszych, nawet na 12 calowym ekranie. System mógłby wykrywać, że obecnie nie korzystamy z myszki czy touchpada i odpowiednio dostosowywać interfejs, chociażby przez proste powiększenie elementów na ekranie.

Podsumowanie

Nie ma sensu kupować tabletu opartego o system Android czy iOS jeśli posiadamy smartfon z dość sporym wyświetlaczem. Po co kupować urządzenie, które będzie dublowało możliwości naszego telefonu. Tablet dla mnie powinien dawać nam znacznie większe możliwości. Powinien zapewnić nam namiastkę komputera, a nawet go zastąpić. Według mnie najlepszym obecnie systemem operacyjnym dla tabletu jest pełny Windows 8. Dzięki dwóm interfejsom możemy zyskać dwa urządzenia w jednym. Może zamiast kupować tablet i laptop wydając pieniądze na oba urządzenia warto zastanowić się nad wyborem hybrydowego tabletu z Ósemką. Taki sprzęt zapewni nam zarówno sporą mobilność jak i też szybką możliwość przejścia z tylko konsumowania treści do bardziej zaawansowanej czynności. Dla mnie sporym udogodnieniem jest to, że cały czas korzystam z tego samego urządzenia niezależnie od potrzeb. Nie muszę zmieniać laptopa na tablet, nie muszę przenosić danych czy ponownie wpisywać adresu strony, którą aktualnie przeglądałem.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TabletWindows 8hotmobile