Polska

Ustawa węzłowa przyjęta przez Sejm - jednym loginem i hasłem zalogujemy się do urzędów, portali i banków

Grzegorz Ułan
Ustawa węzłowa przyjęta przez Sejm - jednym loginem i hasłem zalogujemy się do urzędów, portali i banków
29

Kolejne ułatwienie dla obywateli autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji, w minionym tygodniu sejm przyjął ustawę, dzięki której wdrożony zostanie Węzeł Krajowy.

Nad Węzłem Krajowym pracowała już i próbowała go wdrożyć Anna Streżyńska, niestety nie udało się to za jej kadencji, przez co takie projekty jak mDokumenty musiały wyhamować w oczekiwaniu na to rozwiązanie legislacyjne.

W końcu się udało, być może ten i podobne projekty ruszą z kopyta. Co to oznacza dla obywateli? Otóż już nie długo nie będziemy potrzebowali kilku kont, loginów czy haseł, by logować się do e-administracji, urzędów, serwisów publicznych czy banków. Wystarczyłby będzie jeden login i jedno hasło. Jakie? To już będzie zależało od obywatela, będzie mógł wybrać na przykład dane do logowania do bankowości elektronicznej jako te, którymi będzie się chciał logować do innych serwisów i usług publicznych.

Tzw. "ustawa węzłowa" ma zapewnić Obywatelom - poprzez Węzeł Krajowy - wygodny dostęp do portali publicznych i e-usług świadczonych przez administrację. Wszystko za pomocą jednego - a nie jak dotychczas - wielu loginów i haseł. Dostęp do portali usługowych w myśl przyjętych przepisów ma być możliwie prosty i szybki, ale przede wszystkim bezpieczny.

To po stronie obywatela, a po stronie dostawcy usług, wystarczy, że podepnie swoje usługi do węzła krajowego i obywatel, który w ten sposób będzie się logował do jego usług zostanie jednoznacznie i bezpiecznie zidentyfikowany. Oczywiście do takiego węzła podłączyć się będą mogły jedynie systemy identyfikacji spełniające określone wymagania, więc nie każda usługa skorzysta z tego scentralizowanego systemu uwierzytelniania. Węzeł Krajowy połączony zostanie również z Węzłem Transgranicznym, dzięki temu będziemy mogli w ten sam sposób logować się do e-usług na terenie Unii Europejskiej.

Sejm przyjął tzw. "ustawa węzłowa" głosami 257 posłów za, 158 posłów głosowało przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Teraz ustawa trafi do senatu, w przypadku braku poprawek pozostanie jednie podpisanie jej przez Prezydenta, by mogła wejść w życie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu